Artykuł sponsorowany

Jak dbać o kościelne organy?

Jak dbać o kościelne organy?
Dawniej tradycyjne organy piszczałkowe można było znaleźć w większości kościołów. W dzisiejszych czasach należą do rzadkości, dlatego te zabytkowe powinny być traktowane ze szczególną dbałością. W jaki sposób należy dbać o organy, aby z powodzeniem przetrwały kolejne dziesiątki, a nawet setki lat? Kiedy zdecydować się na usługi profesjonalnego organmistrza?

Jak czyścić organy?

Czyszczeniem organów powinna zająć się doświadczona osoba, niestety nie zawsze znajduje się ona na miejscu. Wobec tego wiele instrumentów jest czyszczonych przez ekipy sprzątające lub ochotniczych opiekunów kościoła. Trzeba pamiętać, że instrumenty muzyczne są delikatne i łatwo można je uszkodzić. Jeśli już konieczne jest ich odkurzenie – czyścić należy wyłącznie części zewnętrzne. W tym celu najlepiej wykorzystać miękka suchą szmatkę, którą bez trudu usunie się kurz. Jeśli organy są mocno zabrudzone, pod żadnym pozorem nie wolno ich myć na mokro! Nawet jeśli sama czynność nie uszkodzi instrumentu, mogą po czasie pojawić się ogniska korozji. Woda może wniknąć głęboko w szczeliny instrumentu i choć będzie niewidoczna – może zasiać spore spustoszenie w jego wnętrzu.

Kiedy poprosić o pomoc organmistrza?

Organmistrz powinien zajmować się wszystkimi czynnościami, które dotyczą czyszczenia, prac konserwacyjnych oraz renowacji. To właśnie on najlepiej wie, w jaki sposób zadbać o instrument, aby go nie uszkodzić. Zdarza się, że organmistrzowie wykryją usterki, które wcześniej były niedostrzeżone, a bagatelizowane mogłyby doprowadzić do zniszczenia organów. Niestety, w dzisiejszych czasach niełatwo znaleźć doświadczonego i odpowiednio wykwalifikowanego organmistrza. Jednym z polecanych miejsc jest Organomistrzostwo Łukasza Ziółkowskiego, którego siedziba znajduje się w Świebodzinie. Zabytkowe organy kościelne mają ogromną wartość historyczną, dlatego obowiązkiem jest zapewnienie im regularnej i odpowiedniej konserwacji.

Dlaczego organy są tak ważnym instrumentem?

Nie da się ukryć, że organy mają ogromne znaczenie w kulturze Kościoła Katolickiego. Ich dźwięk jest niemal nieodłącznym elementem każdej mszy świętej. W dzisiejszych czasach coraz częściej stosuje się ich elektroniczne zamienniki, które – choć brzmią bardzo podobnie – nie mają tego samego uroku. Klasyczne organy to instrumenty piszczałkowe, roztaczające wokół siebie wyjątkową aurę. Tajemnicze brzmienie ma podniosły charakter, dzięki czemu sprawiają, że każda kościelna pieśń brzmi niezwykle uroczyście i dziękczynnie. Warto dbać o zabytkowe kościelne organy, gdyż coraz częściej są zastępowane przez elektroniczne i mniej urokliwe instrumenty.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz