Materiał Partnera

Jak dbać o klimatyzację w samochodzie?

Jak dbać o klimatyzację w samochodzie?

Jeszcze kilkanaście lat temu klimatyzacja stanowiła w samochodzie niemalże luksus, na który mogło sobie pozwolić tylko wąskie grono właścicieli. Dziś jest to już niemalże obowiązek, stanowiący wyposażenie podstawowe większości współczesnych modeli. Klimatyzacja wymaga jednak odpowiedniej konserwacji i serwisowania, a wszystko po to, by bezproblemowo mogła nam służyć jak najdłużej.

Latem? Nie tylko

Dla wielu osób korzystanie z klimatyzacji wiąże się tylko z okresem letnim, gdy jest ona używana często i intensywnie. Jest to jednak błąd, bowiem klimatyzacja samochodowa ma swoje zastosowanie także w trakcie innych pór roku, a jej częstsza eksploatacja pozwala na utrzymanie sprawności najdroższego elementu, czyli sprężarki. Okazuje się, że nie powinniśmy zaprzestawać jej używania na czas dłuższy niż tydzień, także w okresie zimowym. Wtedy może posłużyć nam również jako sposób na odparowywanie szyb, co będzie zdecydowanie szybsze aniżeli stosowanie nagrzewnicy.

Codzienna eksploatacja

Aby przedłużyć żywotność klimatyzacji musimy także wiedzieć, jak optymalnie jej używać. Mechanicy z firmy Starzak z Nowego Targu, którzy zajmują się fachowym serwisem samochodowym, radzą, aby latem, przed uruchomieniem chłodzenia, wyrównać temperaturę w aucie wpuszczając do niego świeże powietrze. Sprawi to, że dojdzie do wyrównania temperatur, przez co klimatyzacja szybciej schłodzi wnętrze samochodu.  

Obowiązkowy przegląd

Nawet najwłaściwszy sposób korzystania, nie zwalnia nas z obowiązku regularnego sprawdzania wszystkich elementów wchodzących w skład układu klimatyzacyjnego w samochodzie. Tego typu przegląd powinien odbywać się przynajmniej raz w roku, a w przypadku wrażliwych pasażerów, którzy mogą być szczególnie podatni na zanieczyszczenia uwalniane przez klimatyzację, powinniśmy sprawdzać ją częściej, nawet co sześć miesięcy. Naprawa klimatyzacji oraz jej regularny przegląd to domena większości sprawdzonych warsztatów, które przeprowadzają także próbę jej szczelności i uzupełniają czynnik chłodzący. 

O czym jeszcze warto pamiętać?

Klimatyzacja to znakomite narzędzie z którego jednak powinniśmy korzystać umiejętnie i z rozmysłem. O ile szkodliwa jest dla nas zbyt wysoka temperatura panująca w samochodzie, to negatywny wpływ na pasażerów ma także nazbyt niska wartość, co po wyjściu z pojazdu może doprowadzić do szoku termicznego. Może też powodować nieprzyjemne skutki takie jak bóle gardła czy głowy, które będą potęgowały się u szczególnie wrażliwych osób, dlatego klimatyzację najlepiej ustawiać na wartości tylko o kilka stopni Celsjusza niższe, aniżeli panujące na zewnątrz.

Klimatyzacja to współcześnie niemalże konieczność. Nie można jednak zapominać o odpowiednim z niej korzystaniu po to, aby była w pełni bezpieczna dla zdrowia i samopoczucia naszych pasażerów. Jej sprawność warto kontrolować w specjalistycznych stacjach obsługi pojazdów, gdzie możemy liczyć na rzetelną i skrupulatną konserwację oraz naprawę. 

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz