Materiał Partnera

Jak dbać o klimatyzację?

Jak dbać o klimatyzację?

Jeszcze do niedawna była luksusem, dziś to często standardowe wyposażenie nowoczesnych budynków mieszkalnych i obiektów użyteczności publicznej. Mowa oczywiście o klimatyzacji, która z roku na rok zyskuje coraz większą popularność wśród prywatnych inwestorów. Coraz częściej decydujemy się bowiem na montaż klimatyzatora w domu, w mieszkaniu lub biurze. Korzyści są oczywiste, jednak warto też pamiętać o tym, że tylko czyste i sprawne urządzenie gwarantuje pełną funkcjonalność. Jak dbać o klimatyzację?

Czym grozi zaniedbana klimatyzacja?

Zaniedbany klimatyzator i brudne filtry wpływają negatywnie na jakość powietrza w pomieszczeniach. Zanieczyszczone urządzenie jest siedliskiem wielu mikroorganizmów takich jak bakterie, grzyby i pleśnie. Unoszą się one w powietrzu wydmuchiwanym przez klimatyzator i wraz z nim dostają się do naszego organizmu. Długotrwałe przebywanie w pomieszczeniach, gdzie działa od dawna nieczyszczona klimatyzacja, może mieć opłakane skutki dla naszego zdrowia.

Według doniesień naukowców z National Institute of Occupational Safety and Health aż 50% Amerykanów, którzy na co dzień pracują w klimatyzowanych pomieszczeniach, boryka się z problemem alergii, chrypką i bólami głowy. Objawem brudnej klimatyzacji mogą być też swędzące i zaczerwienione oczy oraz kłopoty z układem oddechowym. Należy zdawać sobie sprawę z tego, że grzyby i pleśnie są silnie toksyczne dla naszego organizmu. Mogą sprzyjać rozwojowi nowotworów. Czy należy zatem zaprzestać korzystania z klimatyzacji? Absolutnie nie! Klimatyzacja to dobrodziejstwo XXI wieku i nie ma ku temu żadnych wątpliwości. Ważne jest jednak, by korzystać z niej z głową – czy to w domu, czy też w biurze. Czysty i odpowiednio konserwowany klimatyzator nie będzie miał negatywnego wpływu na nasze zdrowie i dobre samopoczucie.

Regularny czyszczenie i serwis klimatyzacji

Samodzielne czyszczenie klimatyzatora nie jest trudnym zadaniem. Wystarczy nam ściereczka, delikatny detergent, odkurzacz i ciepła woda. Na początek należy zdemontować przednią kratkę klimatyzatora i dokładnie ją umyć. Podobnie trzeba uczynić z filtrami. Zwykle znajdują się one w łatwo dostępnym miejscu, także ich demontaż nie powinien być kłopotliwy. Do usunięcia nadmiaru kurzu możemy również użyć odkurzacza. Na koniec przecieramy obudowę klimatyzatora i montujemy wszystkie wyjęte wcześniej elementy. Takie "domowe" czyszczenie klimatyzacji powinniśmy wykonywać co trzy tygodnie.

Dwa razy w roku należy wykonać przegląd techniczny klimatyzacji. Usługi tego typu świadczą wyspecjalizowane firmy serwisowe takie jak Conpro. Fachowcy dysponują profesjonalnymi środkami odgrzybiającymi i dezynfekującymi, które pozwalają na dokładne oczyszczenie wnętrza urządzenia. Przy okazji specjalista skontroluje poprawność działania klimatyzatora. Przeglądu instalacji dokonujemy przed rozpoczęciem się sezonu chłodzenia i grzania.

Co w sytuacji, gdy klimatyzator ulegnie awarii?

Nie należy zwlekać z naprawą urządzenia, kiedy tylko zaobserwujemy jakiekolwiek nieprawidłowości w jego działaniu. Usterka nigdy nie zniknie sama, a jeśli ją zignorujemy, uszkodzeniu mogą ulec inne elementy urządzenia. Będzie się to wiązać z bardziej kosztowną naprawą. Ponadto zepsuty klimatyzator jest mniej wydajny i pobiera więcej energii elektrycznej, co bezpośrednio przekłada się na wysokość rachunków za prąd. Systematyczny serwis klimatyzacji to najlepszy sposób, by zachować ją w doskonałym stanie technicznym przez lata.

Opracowanie:
Wrocław, Starogajowa 35A
tel. 722 328 055
Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz