Artykuł sponsorowany

Jak dbać o głowicę USG?

Jak dbać o głowicę USG?

Aparat ultrasonograficzny to kosztowna inwestycja, jednak wykorzystuje się go w różnorodnych dziedzinach medycyny. To urządzenie umożliwia przeprowadzenie dokładnej diagnostyki wielu pacjentów, dlatego w dłuższej perspektywie czasu jego zakup z pewnością się zwróci. Co jednak należy zrobić, aby rzeczywiście móc z niego korzystać przez długi czas?

Czyszczenie głowicy

Jednym z najważniejszych elementów ultrasonografu jest jego głowica, która dzięki zawartości specjalnych elementów piezoelektrycznych przekształca fale akustyczne w impulsy elektryczne tworzące obraz będący podstawą do postawienia diagnozy. Aby zapewnić jej długą żywotność, należy ją regularnie czyścić.

Czyszczenie sondy powinno się odbywać po każdym użyciu. Chodzi o to, aby usunąć brud oraz materiał organiczny, zanim zaschnie. Takie każdorazowe mycie powinno się odbywać przy użyciu wody wymieszanej z mydłem lub środkiem dezynfekującym niskiego poziomu. Można w tym celu samodzielnie przygotować roztwór lub kupić gotowe nawilżone chusteczki. Po dokładnym usunięciu zabrudzeń należy wypłukać głowicę pod bieżącą wodą, a następnie dokładnie ją osuszyć przy użyciu ręczników papierowych lub miękkiej ścierki.

Dokładne czyszczenie jest również pierwszym etapem, który poprzedza dezynfekcję głowicy. Kluczem jest wcześniejsze pozbycie się jak największej ilości mikroorganizmów odpowiedzialnych między innymi na przenoszenie chorób zakaźnych. Dezynfekcja poprzedzona dokładnym myciem będzie skuteczniejsza.

Najczęstsze uszkodzenia głowicy

Najczęstszymi uszkodzeniami, do jakich dochodzi w obrębie sondy, są:

  • pęknięcie przetwornika ultradźwiękowego - takie usterki powstają zwykle po upadku lub podczas zderzenia z innym przedmiotem;
  • nadmierne wysuszenie soczewki - pojawia się, kiedy soczewka głowicy jest dezynfekowana zbyt mocnymi roztworami, niedopasowanymi do jej rodzaju;
  • uszkodzenia mechaniczne w obrębie soczewki - tak jak w przypadku pęknięcia przetwornika, tak i tutaj najczęstszą przyczyną są uderzenia, ewentualnie kontakt z ostrymi przedmiotami;
  • uszkodzenia kabli - mogą się pojawić, kiedy kabel został przygnieciony na długi czas ciężkim przedmiotem, na przykład wózkiem, na którym znajduje się ultrasonograf.

Jak zapobiegać uszkodzeniom?

Uszkodzenia głowic ultrasonografu najczęściej są wynikiem nieszczęśliwych wypadków, jednak w wielu sytuacjach z pewnością można im zapobiec. Warto na przykład stosować walizki ochronne, które w razie upadku głowicy zminimalizują ryzyko pojawienia się pęknięć czy otarć. Można też zamocować przy stoliku specjalne uchwyty, służące do odkładania nieużywanej sondy. W przypadku czyszczenia warto pamiętać, że nie powinno się używać płynów zawierających alkohol, ponieważ to właśnie on wysusza soczewkę. Nie wolno również zginać ani skręcać kabla odchodzącego od głowicy, ponieważ znajdują się w nim przewody odpowiedzialne za przetwarzanie fal dźwiękowych w impulsy elektryczne, a bardzo łatwo można je zerwać.

W przypadku zauważenia usterki czy uszkodzenia należy jak najszybciej skontaktować się z firmą zajmującą się naprawą ultrasonografów, na przykład z serwisem DUQTOR, gdzie można nie tylko naprawić lub wymienić zepsute głowice, ale również skorzystać z usługi regeneracji.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz