Materiał Partnera

Jak dbać o buty skórzane zimą

Jak dbać o buty skórzane zimą

Buty skórzane uchodzą za wyjątkowo trwałe. Jednak, aby służyć mogły posiadaczowi rzeczywiście dłużej, niż przez jeden sezon, konieczna jest ich odpowiednia pielęgnacja. Szczególnie w zimie, kiedy to narażone są na działanie wielu szkodliwych czynników.

Trudny czas dla butów

Zima to ciężka pora roku, zarówno dla nas samych, jak i dla elementów naszej garderoby. Buty nie są wyjątkiem – szczególnie te skórzane. Jako, że mają do spełnienia bardzo ważną funkcję, którą jest ochrona naszych stóp przed zimnem i przemoczeniem, należy robić wszystko, aby na długo pozostały w jak najlepszym stanie.

-Skórzane buty wymagają specjalnych zabiegów pielęgnacyjnych przez cały rok, jednak zima to czas szczególny, ponieważ wtedy wystawiane są na działanie wilgoci, soli oraz niskich temperatur. Jeśli nie dba się o nie w odpowiedni sposób, to nie będą służyć ich właścicielowi zbyt długo, niezależnie od ich ceny – tłumaczy nasz rozmówca reprezentujący firmę Gamis Collection, producenta butów ze skóry naturalnej.

Sposoby pielęgnacji

Aby skórzane buty przetrwały niejedną zimę, należy o nie odpowiednio zadbać. Konieczne jest uwzględnienie takich zabiegów, jak:

  • Pastowanie – należy wykonywać je co kilkanaście dni i pamiętać o tym, by nie nakładać kolejnej warstwy kremu, jeśli poprzednia wciąż jest dobra. Istotny jest dobór koloru pasty, która musi idealnie współgrać z oryginalną barwą butów. Sposób pastowania zależy od rodzaju skóry: licową należy przetrzeć wilgotną szmatką, pozostawić do wyschnięcia i dopiero wtedy nałożyć pastę. Z kolei weluru i nubuków nie wolno czyścić wodą (do tego służą specjalne szczotki dwustronne).
  • Ochrona przed przemakaniem – podstawa w zimowej pielęgnacji obuwia ze skóry naturalnej. W sezonie jesienno-zimowym buty narażone są na kontakt z wodą i solą, której używa się do posypywania dróg i chodników, co może powodować ich przemakanie. Aby tego uniknąć należy spryskać buty specjalnym sprayem impregnującym, pamiętając przy tym, by stosować preparaty odpowiednie dla rodzaju skóry z jakiej są wykonane.
  • Suszenie – jeśli pomimo zabiegów ochronnych buty skórzane przemokną, konieczne jest ich odpowiednie wysuszenie. Pierwszym krokiem jest oczyszczenie ich z błota szczotką, gąbką lub wilgotną ściereczką. Należy wcześniej włożyć do butów papier (aby zachowały pierwotny kształt) i wyjąć z nich sznurowadła. Nie wolno suszyć butów przy kaloryferze i innym źródle ciepła, gdyż powoduje to pękanie skóry.
  • Likwidowanie zacieków – aby pozbyć się z powierzchni butów nieestetycznych zacieków spowodowanych przez sól, należy przemoczyć skórzane elementy ciepłą wodą za pomocą czystej szmatki, a następnie mokre miejsca przykryć wilgotną ściereczką nakrytą folią. Po kilku godzinach z takim „kompresem” zacieki na butach powinny rozprowadzić się równomiernie, a finalnie zniknąć.
Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz