Artykuł sponsorowany

Jak czytać symbole znajdujące się na szybach samochodowych?

Jak czytać symbole znajdujące się na szybach samochodowych?

Szyby samochodowe opatrzone są pewnymi specyficznymi symbolami związanymi z ich rodzajem. Dla większości z nas są one nieczytelne, a zdecydowanie warto posiąść wiedzę pozwalającą na ich odcyfrowanie. To dzięki temu będziemy wiedzieli, jaką szybę zastosowano w oglądanym samochodzie oraz kiedy ją wyprodukowano. Może to mieć niebagatelne znaczenie w przypadku oceniania, czy pojazd nie jest powypadkowy.

Kiedy wymieniamy szyby w samochodzie?

Spójrzmy prawdzie w oczy – szyby samochodowe wymieniane są bardzo rzadko. Zazwyczaj do wyspecjalizowanego w tym kierunku warsztatu – takiego jak wrocławski warsztat Pro – trafimy po poważnym wypadku, który uszkodzi szyby i nie pozwoli na ich dalsze użytkowanie. Znacznie rzadziej szyby wymieniamy na skutek ich porysowania czy pojawienia się odprysków wywołanych np. zderzeniem z ptakiem lub drobnymi kamieniami podrywanymi z nawierzchni w trakcie jazdy przez koła jadącego przed nami pojazdu. Dzięki temu, że szyby samochodowe wymieniane są wyłącznie w tak specyficznych okolicznościach, znając datę ich produkcji możemy łatwo określić, czy mamy do czynienia z szybami znajdującymi się w samochodzie od czasu jego produkcji. Jeżeli tak nie jest, może to oznaczać, że samochód jest powypadkowy, a szyby zostały w nim wymienione na skutek poważnej stłuczki. Małe rozbieżności pomiędzy datą produkcji samochodu oraz szyby nie są jednak alarmujące. Szyba może być ponadto starsza niż samo auto.

Jak czytać oznaczenia znajdujące się na szybach auta?

Aby poznać datę produkcji szyby możemy przyjrzeć się znajdującym się na niej oznaczeniom. Po lewej stronie znajdziemy oznaczenia rodzaju szyby. Mogą one wyglądać następująco:

  • AS3 – oznacza szybę laminowaną albo hartowaną, o kolorze ciemnym,
  • AS2 – oznacza szybę hartowaną,
  • AS1 – oznacza szybę laminowaną.

Czasem zamiast tego typu oznaczeń znajdziemy na szybie słowo „laminated” (a ang. „laminowana”) ze znajdującym się pod nim symbolem przypominającym rzymską cyfrę dwa oznaczającą podwójną szybę. Znajdująca się za oznaczeniem rodzaju litera M również może zwrócić naszą uwagę – odwołuje się ona do specyficznej budowy szkła, jego koloru i grubości. Po prawej od tych oznaczeń znajduje się data produkcji szyby – liczba oraz kropki. Liczba oznacza rok produkcji – 18 dla roku 2018, 01 dla roku 2001, 98 dla roku 1998 i tak dalej. Kropki to natomiast oznaczenie miesiąca – od jednej do sześciu symbolizuje miesiące od stycznia do czerwca. Jeżeli znajdują się one za datą produkcji, oznaczając miesiące od lipca do grudnia. Jeśli mamy wątpliwości co do interpretacji oznaczeń na szybach, najlepiej zasięgnąć porady w najbliższym warsztacie samochodowym.

Oceń artykuł (2)
1.5
Komentarze
Dodaj komentarz