Jak czyścić nawilżacz powietrza?

Jak czyścić nawilżacz powietrza?

Nawilżacz powietrza to urządzenie niezbędne w każdy domu, gdy trwa sezon grzewczy. Coraz więcej osób chwali sobie jego zalety. By jednak nawilżacz działał bez zarzutu przez cały sezon, należy pamiętać o jego regularnej pielęgnacji. Poznaj najważniejsze zasady, jak dbać o urządzenie. Dowiedz się, jak czyścić i odkamieniać nawilżacz powietrza, by go nie uszkodzić.

Pozycjonowanie stron Pozycjonowanie stron

Zapoznaj się z instrukcją

Pierwszy krok to przygotowanie do czyszczenia. Najpierw odłącz nawilżacz od źródła zasilania. Przed rozłożeniem na części koniecznie zapoznaj się z instrukcją obsługi. Firmy oferują rozmaite modele, w których nie każdy element można zdjąć. Dzięki przeczytaniu instrukcji będziesz wiedzieć, które części trzeba rozkręcić, by nie uszkodzić urządzenia.

Równie istotne jest, jakich środków do czyszczenia możesz użyć. W zależności od zaleceń producenta do czyszczenia nawilżacza powietrza mogą zostać użyte profesjonalne wybielacze lub zwykła woda z mydłem, dodatkiem detergentu, octu lub spirytusu. Z pewnością przydadzą się też szczoteczka do zębów i sucha ściereczka.

Oczyść pojemnik na wodę

W pierwszej kolejności usuń zanieczyszczenia ze zbiornika na wodę. W tym celu sprawdzi się woda z dodatkiem łagodnego płynu do mycia naczyń. Napełnij pojemnik czystą wodą i dolej kilka kropel detergentu. Następnie wytrzyj wnętrze miękką szmatką i szczoteczką, która dotrze nawet w trudno dostępne miejsca i usunie kłopotliwy osad. Wylej brudną wodę i przepłucz pojemnik pod bieżącą wodą.

Jeśli w zbiorniku zauważysz pleść, przetrzyj wnętrze wodą z dodatkiem soku z cytryny, która działa bakteriobójczo i daje przyjemny zapach. Zamiast cytryny możesz wykorzystać ocet, ale octowy aromat nie każdemu przypadnie do gustu.

Wyczyść filtr

Wyjmij filtr z podstawy i wstaw na miski z wodą na godzinę. Następnie wypłucz go pod bieżącą wodą, ale pod żadnym pozorem nie wyciskaj go ani nie wyżymaj. Jeśli to zrobisz, możesz doprowadzić do jego uszkodzenia. Odstaw filtr, by pozostała woda mogła się z niego wydostać, a następnie zamontuj. Czynność powtarzaj raz w tygodniu. Jeśli o tym zapomnisz, z czasem filtr przestanie spełniać swoje zadanie. Raz w roku należy wymienić filtr na nowy.

Pozbądź się brudu z zewnątrz

Nie zapominaj też o czyszczeniu nawilżacza z zewnątrz. To właśnie na obudowie odkładają się codzienne zanieczyszczenia i kurz. Wystarczy, że będziesz regularnie przecierać urządzenie wilgotną szmatką. Zacieki usuniesz suchą bawełnianą ściereczką.

Nie zapomnij o odkamienianiu

Raz na jakiś czas należy odkamieniać urządzenie. Specjaliści polecają produkty z jonami srebra. Codzienne korzystanie z nawilżacza sprawia, że na filtrze pojawia się biały, a czasem żółty osad, który pojawia się przez wodę umieszczoną w zbiorniku. Mimo że nie jest groźny dla zdrowia, wpływa na pracę urządzenia.

Jak odkamienić nawilżacz powietrza? Możesz skorzystać z profesjonalnych środków polecanych przez producenta lub spróbować octu. Domowy sposób ma jednak pewne minusy w postaci przykrego zapachu, który utrzymuje się po pierwszym uruchomieniu. Poza tym warto zapobiegać tworzeniu się osadu i nie wlewać wody prosto z kranu. Najlepsza będzie przefiltrowana woda. Nie zapomnij o częstej wymianie wody.

Przygotuj na kolejny sezon

Z nawilżacza powietrza najczęściej korzystamy w sezonie grzewczym, a więc po sezonie pamiętaj o odpowiednim zabezpieczeniu urządzenia. Przed schowaniem do pudełka oczyść nawilżacz z kurzu, a także dokładnie go wysusz. Dzięki temu urządzenie będzie służyć przez długi czas.

Dowiedz się, jaki nawilżacz powietrza wybrać

Opracowanie:
Marta
Redaktor pkt.pl
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz

Przeczytaj także