Materiał Partnera

Jak czyścić komputer i dlaczego jest to konieczne?

Jak czyścić komputer i dlaczego jest to konieczne?

Wielu użytkowników komputerów nie ma świadomości, jak istotne jest czyszczenie ich sprzętu. W warunkach domowych wystarczy robić to raz w roku. Inaczej sytuacja wygląda, gdy komputer jest głównym narzędziem pracy, wtedy lepiej jest czyścić go nawet co pół roku. Najbezpieczniej jest oddać komputer do wyspecjalizowanej firmy, ponieważ jej pracownicy na co dzień wykonują tego typu zadania i doskonale wiedzą, jak czyścić sprzęt, aby go nie uszkodzić.

Dlaczego trzeba czyścić komputer?

Zbyt wysoka temperatura komputera powinna stanowić ważny sygnał dla jego użytkownika. Do pomiaru temperatury można wykorzystać różnego rodzaju aplikacje. Układy chłodnicze zatykają się w wyniku dostania się do nich kurzu i pyłu. W wyniku takich sytuacji komputer może spowolnić pracę, uszkodzić się, a nawet się spalić. Naprawa może okazać się wówczas bardzo kosztowna, a już na pewno będzie znacznie droższa od usługi czyszczenia komputera.

Proces wentylacji tego sprzętu polega na zasysaniu zimnego i oddawaniu ciepłego powietrza. To właśnie wtedy do komputera dostaje się kurz. Zanieczyszczony komputer staje się też głośniejszy, bo praca wentylatorów jest utrudniona. Radiator, który schładza procesor i kartę graficzną, również się zatyka i w konsekwencji rośnie temperatura tych niezwykle ważnych komponentów. Zatem z łatwością można rozpoznać trzy wyraźne oznaki, że najwyższa pora na czyszczenie komputera: jego powolne działanie, głośna praca i mocno odczuwalne nagrzewanie się sprzętu.

Czyszczenie komputera

Omawianą czynność należy rozpocząć od odłączenia komputera z prądu i wyłączenia przycisku zasilania. Lepiej poczekać jakiś czas, zanim zacznie się rozbierać obudowę, aby być pewnym, że zmagazynowany prąd nie spowoduje porażenia. Pierwszą warstwę kurzu, która osadza się na spodzie obudowy, można usunąć przy pomocy zwykłego odkurzacza.

Specjaliści firmy Gambit doradzają: „korzystając z okazji, warto wymienić pastę termoprzewodzącą”. Odpowiada ona za połączenie radiatora z procesorem i wymianę ciepła pomiędzy nimi. Zasilacz należy oczyścić przy pomocy sprężonego powietrza, podobnie jak wentylatory. Dobrym pomysłem byłaby konserwacja łopatek wentylatorów, ponieważ osiada na nich dużo pyłów, które potem wdmuchiwane są do wnętrza komputera. Chcąc zabezpieczyć się przed osiadaniem kurzu w przyszłości, dobrze jest zainstalować filtr przeciwpyłowy na wentylatorze kierującym powietrze do wnętrza obudowy. Oczywiście specjalista szybciej i skuteczniej poradzi sobie z czyszczeniem komputera.

Opracowanie:
Nysa, marsz. Piłsudskiego 1A
tel. 790 398 063
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz