Artykuł sponsorowany

Jak często powinny być czyszczone przewody kominowe?

Jak często powinny być czyszczone przewody kominowe?

Niestety, nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, jak ważne są regularne kontrole kominiarskie i jak poważne mogą być konsekwencje nieczyszczonych przewodów kominowych. Choć prawo budowlane wyraźnie podkreśla, że na właścicielu budynku wielorodzinnego lub domu jednorodzinnego spoczywa odpowiedzialność związana z wykonaniem okresowej kontroli przewodów kominowych, nie każdy się do tej zasady stosuje. Obowiązkowy przegląd dotyczy wszystkich, niezależnie od tego, czy dysponujemy kotłem węglowym, czy gazowym. Jak wyglądają przeglądy i jak często należy czyścić przewody kominowe? Na czym polega szlamowanie? Podpowiadamy.

Kontrola przewodów kominowych

Przede wszystkim należy podkreślić, że przewody kominowe może skontrolować tylko osoba, która dysponuje odpowiednimi uprawnieniami, czyli posiadająca kwalifikacje mistrza w rzemiośle kominiarskim lub osoba z uprawnieniami budowlanymi odpowiedniej specjalności. Przeglądom poddawane są zarówno przewody spalinowe, wentylacyjne, jak i dymowe, a zadaniem kominiarza jest dokładna kontrola ich drożności oraz szczelności. Fachowiec, gdy zachodzi taka potrzeba, zajmuje się oczyszczeniem i udrożnieniem przewodów przy wykorzystaniu specjalistycznego sprzętu. Na koniec otrzymujemy protokół z wykonanych prac. Jeśli szukamy doświadczonych kominiarzy, skorzystajmy z usług renomowanej firmy Mar-Komin w Tomaszowie Mazowieckim, w województwie łódzkim. Firma świadczy kompleksowe usługi kominiarskie oraz zajmuje się frezowaniem przewodu kominowego, czyli mechanicznym zwiększaniu jego średnicy, bez ingerencji w konstrukcje budynku.



Szlamowanie

Na czym polega szlamowanie kominów? To jedna z najskuteczniejszych metod uszczelniania kominów. Polega na pokrywaniu wnętrza przewodów kominowych masą SKD, która wykazuje się znakomitą odpornością na ścieranie oraz działanie wysokich temperatur. Jest to metoda zupełnie bezinwazyjna i bardzo skuteczna. Masa SKD idealnie sprawdza się w przypadku renowacji przewodów kominowych opalanych paliwem stałych oraz do odnowienia kanałów wentylacyjnych i spalinowych. Pamiętajmy, że nieszczelne przewody kominowe mogą prowadzić do tragicznych konsekwencji np. do zadymienia lub zaczadzenia lokalu. Szlamowanie komina trwa zwykle jeden dzień, a komin nadaje się do użytku nawet po 36 godzinach. Jeśli zależy nam, żeby komin działał sprawnie, usługę tę zlećmy doświadczonym fachowcom. 

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz