Materiał Partnera

Jak często należy wymieniać filtry samochodowe?

Jak często należy wymieniać filtry samochodowe?

Trwałość podzespołów w naszym samochodzie w dużej mierze zależy od stanu filtrów i tego, czy dbamy o ich regularną wymianę. Filtry powietrza, paliwa, oleju i kabinowe stanowią podstawowy element eksploatacyjny pojazdów. Ich wymiana jest tania i nie zabiera dużo czasu, a może przynieść duże korzyści.

Filtr oleju

Filtr oleju odpowiada za odseparowywanie zanieczyszczeń znajdujących się w oleju silnikowym, a które mogłyby dostać się układu smarowania. Filtry oleju charakteryzują się bardzo wysoką czułością, a od ich pracy zależy stan jednostki napędowej w samochodzie. Filtr oleju należy wymieniać przynajmniej raz w roku lub po przejechaniu ok. 20 000 kilometrów.

Filtr powietrza

Zadaniem tego rodzaju filtra jest oczyszczanie powietrza dostającego się do silnika. Uniemożliwia on dostanie się zanieczyszczeń do układu dolotowego oraz silnika. Podczas wymiany filtra należy zachować bardzo dużą ostrożność, aby nawet najmniejsze drobinki kurzu nie dostały się do układu dolotowego. Filtr powietrza również należy wymieniać przynajmniej raz do roku lub po przejechaniu ok. 20 000 kilometrów.

Filtr paliwa

Ten filtr odpowiada za oczyszczanie paliwa. Zanieczyszczenia w paliwie są bardzo szkodliwe dla pracy całego pojazdu. Wszystkie rodzaje silników – diesle i benzynowe – są wyposażone w bardzo czułe filtry, które należy regularnie wymieniać, aby zapewnić pojazdowi bezawaryjną pracę. W zależności od modelu pojazdu oraz marki zastosowanego filtra, producenci zalecają wymianę filtra paliwa co 20 000 – 50 000 przejechanych kilometrów.

Wysokiej jakości filtry samochodowe od najlepszych producentów warto zakupić w sklepie z częściami samochodowymi KJB w Szczecinie.

Filtr kabinowy

W tej grupie filtrów wyróżnić możemy dwa rodzaje: filtry standardowe oraz z węglem aktywnym. Oba odpowiadają za zatrzymywanie zanieczyszczeń w układzie powietrza, aby nie dostawały się one do wnętrza pojazdu. Uważa się, że filtry z aktywnym węglem zatrzymują 100% zanieczyszczeń gazowych. Filtr kabinowy należy wymieniać co ok. 15 000 – 20 000 przejechanych kilometrów. Wymiana filtra kabinowego jest także konieczna, gdy zaczniemy odczuwać nieprzyjemny zapach wydostający się z kratek nawiewu oraz w przypadku, gdy szyby będą często zaparowane.

Opracowanie:
Szczecin, Tarczyńskiego 6 lok. 10
tel. 91 484 58 12
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz