Artykuł sponsorowany

Jak często należy chodzić na badania ginekologiczne?

Jak często należy chodzić na badania ginekologiczne?

Wizyty u ginekologa dla wielu kobiet bywają stresujące, szczególnie te pierwsze. Mimo tego warto się do nich przekonać. Są badania, które każda kobieta powinna wykonywać regularnie. Należą do nich kontrolne badania ginekologiczne. Ich unikanie może mieć bardzo złe skutki, gdyż wiele chorób układu rozrodczego wymaga szybkiego rozpoznania i leczenia. W tym artykule dowiesz się, kiedy oraz jak często należy chodzić na badania ginekologiczne.

Jak często chodzić do ginekologa?

Wizyty ginekologiczne powinny odbywać się regularne. Oznacza to, że powinny mieć miejsce minimum raz do roku, choć lepszą profilaktyką są wizyty kontrolne, co 6 miesięcy. Bardzo ważne, aby nie odkładać konsultacji z lekarzem, gdy występują niepokojące symptomy ze strony układu rozrodczego. W takich sytuacjach należy niezwłocznie udać się do ginekologa.

Profilaktyka badań ginekologicznych jest bardzo istotna niezależnie od tego, czy kobieta prowadzi aktywne, czy nieaktywne życie intymne. Prawda jest taka, że lepiej zapobiegać, niż leczyć. A rozpoznawalność i wyleczalność wielu chorób zależy głównie od czujności pacjentki, systematyczności i jej gotowości do działania – zauważa Prof. dr hab. med. Grzegorz Jakiel z Prywatnego Gabinetu Ginekologicznego w Lublinie.

Do ginekologa powinniśmy zgłaszać się regularnie, również wtedy, kiedy nic niepokojącego się nie dzieje. Część kobiet zgłasza się do lekarza w okolicy swoich urodzin, co jest dobrym nawykiem, gdyż gwarantuje zdobycie corocznego potwierdzenia o własnym zdrowiu. W trakcie wizyty lekarz przeprowadza wywiad, bada pacjentkę i informuje ją, jak często powinna robić cytologię, USG piersi i mammografię. Częstotliwość wykonywania USG piersi zależy wieku pacjentki. Kobietom pomiędzy 20. a 35. rokiem życia zaleca się wykonywanie badania, co 2 lata. Natomiast po 35. roku życia USG piersi należy wykonywać raz do roku. Cytologię każda kobieta powinna wykonać raz w roku, chyba że lekarz zadecyduje, że następne badanie może zostać wykonane, np. za 2 lata.

Przygotowując się do wizyty najlepiej zaplanować ją zaraz po zakończeniu miesiączki, gdyż wtedy wszystkie badania są najbardziej wiarygodne. Na cytologię, USG piersi i USG dopochwowe jest właśnie czas pomiędzy miesiączką a połową cyklu miesiączkowego. Każda kobieta w ciągu całego roku jest w stanie zaplanować sobie wizytę, bez względu, czy jest to wizyta na NFZ, czy w prywatnym gabinecie.

Kiedy udać się na pierwsze badanie ginekologiczne?

Kiedy wszystko jest w porządku, a nasz organizm nie wysyła niepokojących sygnałów, pierwsza wizyta u ginekologa powinna odbyć się po wystąpieniu pierwszej miesiączki, a najpóźniej przed rozpoczęciem współżycia. Ma ona na celu sprawdzenie, czy układ rozrodczy rozwija się prawidłowo oraz jaki jest stan zdrowia narządów płciowych. Pierwsza wizyta jest szczególnie ważna - jeśli lekarz sprawi, że kontrola przebiegnie w miłej atmosferze i potraktuje kobietę profesjonalnie, to chętniej będzie się ona zgłaszać na kolejne wizyty. Warto tutaj dodać, że osoba nieletnia musi odbyć wizytę w towarzystwie prawnego opiekuna, jeżeli ma poniżej 16 roku życia. Natomiast do 18 roku życia konieczna jest zgoda na wykonanie badań.

Jakie sygnały wskazują na konieczność konsultacji z ginekologiem?

Badania ginekologiczne powinny odbywać się regularnie, jednak jeżeli wystąpią jakiekolwiek niepokojące objawy, należy udać się do ginekologa jak najszybciej. Koniecznie należy zwrócić uwagę na upławy o nieprzyjemnym zapachu, świąd, pieczenie, bóle w podbrzuszu, powiększone węzły chłonne pod pachami, ból piersi, nieregularne miesiączki lub ich brak, nieregularne krwawienia, zbyt obfite krwawienia miesiączkowe, czy powiększenie łechtaczki. Jeżeli planujemy rozpocząć współżycie seksualne lub rozpoczęliśmy je bez wcześniejszej wizyty w gabinecie, również należy umówić się na wizytę u ginekologa.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz