Artykuł sponsorowany

Jak często i dlaczego należy czyścić przewody kominowe?

Jak często i dlaczego należy czyścić przewody kominowe?

Przewód kominowy jest niezbędnym elementem każdego budynku, w którym wykorzystuje się piece lub kominki. Od jego konstrukcji zależy skuteczność odprowadzania pozostałości spalania, a w konsekwencji także bezpieczeństwo lokatorów. Nawet najlepiej skonstruowany komin nie będzie jednak spełniał swojego zadania, jeśli nie zadba się o niego. Jak często należy go czyścić i dlaczego warto to robić?

Czyszczenie kominów w świetle przepisów budowlanych

Kominy to konstrukcje, które odprowadzają pozostałości po spalaniu węgla, drewna lub innych materiałów opałowych. Podczas pracy pieca lub kominka wydzielają się gazy, wśród których jest też wyjątkowo niebezpieczny tlenek węgla. Inne szkodliwe produkty to sadza
i smoła – pozostałości po drewnie lub węglu. To produkty łatwopalne, a ich niekontrolowany zapłon może być przyczyną pożaru. O znaczeniu przeglądów przewodów kominowych dla bezpieczeństwa mieszkańców budynku może świadczyć fakt, że taki obowiązek zapisany jest w prawie budowlanym. Przeglądy okresowo wykonują specjaliści z takich firm, jak PHU Bart-kom. Usługi kominiarskie. Bartosz Wawrzyniak na zlecenie właścicieli budynków lub ich zarządców.

Prawo odnosi się do obowiązku kontroli przewodów kominowych również w innych dokumentach.

  •  Art. 62 ust. 1 pkt 1 lit. c ustawy Prawo budowlane nakazuje wykonywanie przeglądów kominów przynajmniej raz w roku, a ust. 6 mówi, że przeglądy powinny przeprowadzać osoby posiadające kwalifikacje mistrza w rzemiośle kominiarskim.
  • §34 ust. 1 rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków nakazuje usuwanie zanieczyszczeń z kominów zależnie od rodzaju pieca – co 1 do 6 miesięcy.
  • §25 rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji w sprawie warunków technicznych użytkowania budynków mieszkalnych mówi, że kanały kominowe powinny zapewniać możliwość odprowadzania spalin, co oznacza, że muszą być drożne i w pełni funkcjonalne.

Dlaczego komin powinien być systematycznie czyszczony?

Oczywistym jest, że podstawowym powodem, dla którego przeprowadza się czyszczenie kominów, jest zapewnienie im pełnej drożności. W procesie palenia drewna, węgla i innych materiałów stałych powstaje znaczna ilość sadzy i związków lotnych, które muszą być usuwane na zewnątrz budynku. Większość tych pozostałości ma lepką konsystencję i wysoką temperaturę, dlatego bardzo często przyklejają się one do ścianek kominów. Przypomina to zjawisko zarastania kamieniem rur wodociągowych lub kanalizacyjnych. Ich światło powoli zmniejsza się, a w konsekwencji maleje również przepustowość. Innym powodem, dla którego trzeba usuwać sadzę i smołę, jest wspomniane wcześniej ryzyko samozapłonu. Bywa on szczególnie niebezpieczny w przypadku otwartych kominków. Iskry i gorące powietrze wydostają się do przewodu kominowego, a po zapaleniu płomień wyrzucany jest do pomieszczenia przez kominek. Nowoczesne przewody ceramiczne są bardziej odporne na gromadzenie zanieczyszczeń, dlatego ich konserwacja nie wymaga pracy. Pomimo to jednak raz w roku trzeba zlecić profesjonalny przegląd firmie kominiarskiej.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz