Jak chronić dziecko przed szkarlatyną?

Jak chronić dziecko przed szkarlatyną?

Szkarlatyna to groźna choroba wieku dziecięcego objawiająca się charakterystyczną wysypką. Nieleczona może spowodować poważne powikłania, takie jak zapalenie mięśnia sercowego czy zapalenie ucha środkowego. Dlatego bardzo ważne jest odpowiednie rozpoznanie i leczenie choroby. Przeczytaj, jakie są objawy szkarlatyny i jak przebiega jej leczenie.

Co to jest szkarlatyna?

Szkarlatyna jest chorobą zakaźną wieku dziecięcego (szczególnie dzieci w wieku szkolnym i przedszkolnym), którą wywołują bakterie paciorkowca z grupy A. Występuje ona najczęściej w okresie jesienno-zimowym, dlatego właśnie teraz powinieneś szczególnie dbać o zdrowie twojego malucha. Do zarażenia szkarlatyną dochodzi drogą kropelkową lub poprzez kontakt z zakażonym przedmiotem. W niektórych przypadkach źródłem zarażenia może być także osoba chora na anginę, jest ona bowiem wywoływana przez te same bakterie.

Jak rozpoznać chorobę?

Objawy szkarlatyny pojawiają się najczęściej po upływie kilku dni od zarażenia i są to między innymi:

 • Wysoka, sięgająca nawet 40 stopni, gorączka
 • Ból brzucha oraz nudności i wymioty
 • Ból gardła
 • Ból mięśni
 • Powiększone węzły chłonne
 • Intensywna czerwona barwa języka
 • Powiększone i pokryte białym nalotem migdałki

·         Charakterystyczna wysypka – są to małe czerwone plamki pojawiające się na piersiach, plecach, szyi, pośladkach oraz twarzy chorego

Ile trwa szkarlatyna?

Pierwsze objawy szkarlatyny u dziecka pojawiają się po upływie od 2 do 5 dni od zarażenia. Następnie występuje wysypka, która trwa zazwyczaj około 10 dni. Potem skóra chorego łuszczy się. Ten proces może trwać nawet dwa tygodnie. Po zakończeniu choroby dziecko powinno zostać w domu jeszcze co najmniej tydzień. Dzięki temu organizm zregeneruje się, a ty będziesz mieć pewność, że choroba nie powróci.

Jak długo szkarlatyna zaraża? Dziecko cierpiące na tę chorobę przestaje zarażać już po upływie doby od zastosowania odpowiedniego antybiotyku.

Jak leczyć szkarlatynę?

Szkarlatyna u dzieci może być mylona z anginą oraz różyczką, dlatego, jeśli zauważyłeś jej objawy, koniecznie udaj się do lekarza w celu właściwego rozpoznania choroby. W leczeniu stosowane są głównie antybiotyki, najczęściej penicylina. Lekarstwa przyjmuje się od 10 do 14 dni. Bardzo ważne jest odpowiednie przestrzeganie zaleceń lekarza, dotyczących godzin oraz ilości podawanego leku. W przeciwnym razie szkarlatyna u dziecka może spowodować groźne powikłania. Są to między innymi:

 • Zapalenie nerek
 • Gorączka reumatyczna
 • Paciorkowcowe zapalenie stawów
 • Zapalenie mięśnia sercowego
 • Zapalenie ucha środkowego

Dziecku należy również obniżać gorączkę za pomocą paracetamolu lub ibuprofenu. Maluch musi również dużo pić. Jeśli wysoka temperatura nie ustępuje, można zastosować zimne okłady z ręcznika nasączonego wodą. Dziecku należy podawać ciepłe napoje oraz półpłynne wzmacniające posiłki, takie jak kasza z mlekiem czy puree. W ciągu pierwszej doby od rozpoczęcia leczenia maluch nie powinien również wychodzić z domu. Jeśli wysypka bardzo dokucza dziecku, możesz posmarować krostki balsamem z galmanu.

Jak chronić dziecko przed szkarlatyną?

Najlepiej chronić dziecko, wzmacniając jego odporność oraz unikając przebywania z zarażonymi dziećmi. Jeśli wiesz, że w przedszkolu panuje szkarlatyna, najlepiej pozostaw malucha na kilka dni w domu. Uważaj również na kontakty dziecka z osobami chorymi na anginę.

Jeśli twój maluch zachorował, uważnie stosuj się do zaleceń lekarza. Przejście szkarlatyny nie jest równoznaczne z uodpornieniem się na zachorowanie w przyszłości. Dlatego ważne jest skuteczne leczenie szkarlatyny u dzieci tak, by nie zaraziły się nią ponownie.

Oceń artykuł (0)
0,0
Komentarze
Dodaj komentarz