Jak chronić dziecko przed bostonką?

Jak chronić dziecko przed bostonką?

Bostonka jest chorobą najczęściej atakującą dzieci poniżej 10 roku życia. Jej objawy przypominają symptomy ospy, dlatego nietrudno o pomyłkę. Mimo że ma łagodny przebieg, choroba bostońska jest bardzo zaraźliwa i groźna dla kobiet w ciąży. Z tego powodu nie należy jej lekceważyć. Sprawdź, jak rozpoznać chorobę i podjąć właściwe leczenie.

Co to jest choroba bostońska?

Choroba bostońska jest określana mianem wysypki pęcherzykowej lub po prostu choroby stóp, rąk i ust. Wywołują ją wirusy Coxsackie z grupy enterowirusów. Najczęściej dotyka ona dzieci, ale może uaktywnić się także u osób dorosłych. Jej przebieg nie jest groźny, ale uważać muszą na nią kobiety w ciąży.

Bostonka jest bardzo zaraźliwa. Do zakażenia chorobą dochodzi najczęściej drogą kropelkową lub poprzez dotyk, dlatego bardzo ważne w jej zapobieganiu jest zachowanie właściwej higieny. Zanim pojawią się pierwsze objawy infekcji, może minąć nawet 6 dni. Tyle samo, a nawet więcej, może zarażać dziecko, które przebyło już chorobę.

Jak rozpoznać bostonkę?

Początkowe objawy choroby bostońskiej łatwo pomylić z ospą, dlatego, mimo łagodnego przebiegu choroby, warto udać się do lekarza, który postawi właściwą diagnozę. Do typowych objawów choroby bostońskiej należą:

  • gorączka mogąca sięgać 39 stopni
  • złe samopoczucie
  • wypryski na stopach, dłoniach i w jamie ustnej – mają one formę plamek i grudek w kolorze łososiowym i pojawiają się po około 2-3 dniach od wystąpienia gorączki. Często występują również w pachwinach i na genitaliach.

Jak leczyć chorobę bostońską?

Ponieważ bostonka jest chorobą wirusową, w trakcie jej leczenia nie podaje się antybiotyków. W zamian stosuje się leczenie objawowe, polegające na podawaniu środków przeciwgorączkowych, przeciwbólowych i osuszaniu pęcherzyków. W tym celu można stosować fiolet gencjanowy, pudry lub kremy antywirusowe.

Oprócz leczenia farmakologicznego bardzo ważne jest systematyczne nawadnianie. Wykwity w gardle mogą być uciążliwe dla dziecka, które może odmawiać picia. W takiej sytuacji należy podawać mu schłodzoną wodę, która nie podrażni dodatkowo zmian ropnych.

Pacjent powinien dużo odpoczywać, warto też zaopatrzyć się w witaminę A2. Choroba bostońska u dzieci w większości przypadków ma bardzo łagodny przebieg, nie należy jej jednak lekceważyć. W przypadku uciążliwych objawów warto udać się do pediatry.

Choroba bostońska a ciąża

Bostonka nie zagraża życiu dziecka, jest jednak groźna dla kobiet w ciąży. Choroba bostońska u ciężarnej może spowodować przeniesienie wirusa na płód. Skutkiem takiej sytuacji często jest poronienie lub powstanie wad wrodzonych – zwłaszcza wtedy, gdy kobieta jest w pierwszym trymestrze ciąży.

Jeśli jesteś w ciąży, a miałaś kontakt z chorobą, niezwłocznie skontaktuj się z ginekologiem. Pozwoli to na szybkie wykrycie i wyleczenie choroby.

Jak zapobiegać chorobie?

Bostońska choroba zakaźna najczęściej atakuje jesienią, dlatego właśnie wtedy zwróć szczególną uwagę na dietę i zdrowie dziecka. Posiłki powinny zawierać dużo witamin i składników odżywczych, które wzmocnią odporność malucha. Ważny jest też odpowiedni ubiór – najlepiej na cebulkę.

Ucz dziecko dobrych nawyków. Chorobę bostońską najczęściej przenosi się przez dotyk, dlatego mycie rąk po korzystaniu z toalety i przed posiłkiem jest bardzo ważne. Uchroni ono dziecko nie tylko przed bostonką, ale i innymi chorobami.

Unikaj wirusa. Jeśli w przedszkolu panuje bostonka, zostaw dziecko w domu. Jeśli nie pójdzie raz na zajęcia, nic się nie stanie, a ty będziesz spokojniejsza o jego zdrowie.

Oceń artykuł (39)
3,3
Komentarze
Dodaj komentarz