Jak borelioza przebiega u dzieci?

Jak borelioza przebiega u dzieci?

Borelioza jest chorobą, na którą dzieci są szczególnie narażone. Powodem takiego stanu rzeczy jest mniejsza ostrożność i większa możliwość przeoczenia ugryzienia. Rodzice po każdym spacerze po lesie powinni dokładnie sprawdzać ciało dziecka. Przeczytaj, jak nie zarazić się boreliozą. Poznaj objawy choroby u dzieci i sposób leczenia. Dowiedz się, jak zdiagnozować boreliozę u dziecka.

Strony www Strony www

Jakie są objawy boreliozy u dzieci?

Choroba dzieli się na trzy etapy. Pierwszy etap wiąże się z powstaniem charakterystycznego rumienia – nie zawsze musi on wystąpić. Charakterystyczne są także objawy, które przypominają grypę. Jeżeli w tym momencie leczenie zostanie niepodjęte, drugi etap choroby, który rozpoczyna się około sześciu miesięcy od zakażenia. Charakteryzuje się on głównie bólem głowy, stawów oraz mięśni, rozdrażnieniem, światłowstrętem i osłabieniem. Przeczytaj, jakie są objawy boreliozy.

Jak zdiagnozować boreliozę u dziecka?

U dzieci charakterystyczny dla boreliozy rumień występuje rzadziej, co sprawia, że choroba nie jest łatwa do wykrycia. Dodatkowo senność, zmęczenie, problemy z koncentracją oraz bóle mięśni, zębów i głowy, które pojawiają się w drugiej i trzeciej fazie boreliozy łatwo pomylić z okresem dojrzewania.

Rumień pełzający po ugryzieniu kleszcza jest podstawą do wdrożenia leczenia bez dodatkowych badań. Jeżeli rumień się nie pojawia, ale pojawiły się za to niepokojące objawy, należy wykonać badania serologiczne.

Badania te to dwuetapowa procedura. Najpierw wykonuje się test na obecność przeciwciał. Jego wyniki potwierdza się testem Western Blot. W niektórych przypadkach wykonuje się także badanie płynu stawowego, badanie płynu mózgowo-rdzeniowego czy badania bakteriologiczne. Typ badania dobiera się indywidualnie do pacjenta.

Jak leczyć dziecko?

Podstawą leczenia – niezależnie czy mówimy o dzieciach, czy dorosłych – są antybiotyki. Kuracja daje najlepsze efekty, jeżeli zastosuje się ją odpowiednio wcześnie.

Antybiotykoterapia powinna trwać co najmniej trzy tygodnie. Dzieciom, które nie ukończyły ósmego roku życia, nie podaje się doksycykliny. Leczenie boreliozy u dzieci przebiega podobnie jak u dorosłych.

Jak zapobiegać chorobie?

Borelioza to choroba, którą można się zarazić poprzez ukąszenie kleszcza. Kleszcze przenoszą także kleszczowe zapalenie mózgu – chorobie tej zapobiegać możemy poprzez szczepionkę. Takiej możliwości niestety nie mamy w przypadku boreliozy.

Należy zatem unikać terenów, gdzie występują kleszcze i jeżeli wybieramy się do lasu, założyć ubranie, które zakrywa ciało i utrudni kleszczowi atak. W Polsce mamy trzy gatunki kleszczy: kleszcz pospolity, łąkowy oraz psi.

Kleszcze lubią przede wszystkim ciepło i wilgoć. Najwięcej kleszczy występuje w północno-wschodniej Polsce – województwo warmińsko-mazurskie oraz województwo podlaskie. Należy uważać, jeżeli znajdujemy się w lasach mieszanych i liściastych z zielonym runem oraz bujnym podszyciem. Bezpieczniejsze są tereny regularnie koszonych łąk oraz pastwisk – tam zazwyczaj kleszczy nie będzie.

Najlepsza profilaktyka boreliozy u dzieci to unikanie ugryzienia. Jeżeli zdarzy się, że kleszcz wbił się już w nasze ciało, trzeba go jak najszybciej usunąć. Można to zrobić samemu. Można też skorzystać z pomocy internisty. Szybka reakcja jest najważniejsza.

Aby mieć całkowitą pewność, że kleszcz, który nas zaatakował, nie przenosi żadnych chorób, po wyjęciu, możemy go oddać do badania. Badanie takie kosztuje około 150 złotych. Nie jest tanie, ale dzięki niemu możemy spać spokojnie.

Opracowanie:
Paulina
Redaktor pkt.pl
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz

Przeczytaj także