Artykuł sponsorowany

Jak błyskawicznie przeprowadzić sprawę o podział majątku?

Jak błyskawicznie przeprowadzić sprawę o podział majątku?

Polskie prawo nie przewiduje terminu, w którym rozwiedzione strony powinny przeprowadzić sprawę o podział majątku. Po ustaniu wspólnego ustroju majątkowego istnieją trzy drogi na sprawiedliwe rozsądzenie komu przysługują poszczególne składniki ze  wspólnie zgromadzonego majątku. Pierwsza opcja to włączenie sprawy o podział majątku do procesu rozwodowego. Druga droga prowadzi do odrębnego postępowania sądowego, a trzecia – często najkorzystniejsza i najszybsza – związana jest z negocjacjami w kancelarii adwokackiej!

Dlaczego warto przeprowadzić podział majątku w kancelarii adwokackiej?

W przypadku bezspornych spraw o podział majątku, dla obu stron wygodniejszym i mniej obciążających psychicznie rozwiązaniem będzie przeprowadzenie negocjacji u adwokata, w wyniku których zostanie zawarta umowa o podziale majątku wspólnego. Warto zdecydować się na takie rozwiązanie również w przypadku poważniejszych sporów. Przede wszystkim pozwoli ona na dobrowolne i samodzielne określenie tego, co przypada w udziale każdej ze stron – postępowania sądowe o podział majątku bywają czasami niekorzystne dla rozwiedzionych małżonków. Podział majątku w kancelarii adwokackiej to dobra decyzja także wtedy, kiedy z zakończonego już małżeństwa pochodzą wspólne małoletnie dzieci. Dla ich komfortu ważne jest to, aby rodzice osiągnęli porozumienie szybko i bezkonfliktowo. Korzystanie z pomocy adwokatów pomaga zatem zatrzymać narastające napięcia i roszczenia.

Negocjacje lub mediacje w kancelarii adwokackiej

W najlepszych kancelariach adwokackich dochodzi zarówno do negocjacji w sprawach o podział majątku, jak i do mediacji. Polubowne rozstrzygnięcia polegają bowiem na wykorzystaniu jednego adwokata pełniącego rolę mediatora, lub też dwóch specjalistów prawa – dla każdej ze stron z osobna – którzy będą negocjowali warunki rozdziału wspólnie nagromadzonych dób materialnych i nie tylko. Warto przy tym wiedzieć, że adwokaci przygotują bardzo szczegółową listę majątku stron, która będzie podstawą do przygotowania podziału, a także będzie istotnym załącznikiem do umowy o podział majątku wspólnego.

Podział majątku objętego małżeńską wspólnością majątkową może zostać dokonany nie tylko w drodze fizycznego podziału posiadanych dóbr, często odbywa się on poprzez sprzedaż określonych przedmiotów, w celu uzyskania sumy następnie dzielonej między byłych małżonków proporcjonalnie do wielkości udziałów każdego z nich (nie zawsze musi być to podział 50/50).

Z jaką kancelarią adwokacką współpracować?

Jedna z zasad mówi o tym, aby podział majątku przeprowadzać wraz z adwokatem, który świadczył stronie pomoc prawną przy rozwodzie, czy też przy sprawie alimentacyjnej. Jeśli chodzi zaś o kompetencje, powinien on wyróżniać się przede wszystkim szerokim wyspecjalizowaniem – niezbędna jest znajomość nie tylko prawa rodzinnego i cywilnego, ale często także gospodarczego! Jest to ważne dlatego, że wielokrotnie przy podziale majątku wspólnego jego ważną częścią składową są akcje, obligacje czy udziały w spółkach, bądź wspólnie prowadzone firmy rodzinne. Poleca się zatem wykorzystywać wiedzę i umiejętności – również psychologiczne: negocjacyjne i mediacyjne – takich adwokatów, jak mecenas Jagoda Zamirska. Tylko szeroko wyspecjalizowane kancelarie adwokacje zapewnią sprawny podział majątku bez eskalacji konfliktu między byłymi małżonkami.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz