Artykuł sponsorowany

Jak bezpiecznie wykonywać prace na wysokościach?

Jak bezpiecznie wykonywać prace na wysokościach?

Wszystkie czynności wykonywane metr ponad podłożem uznawane są za prace wysokościowe. Natomiast te, które wykonuje się ponad 5 metrów nad ziemią lub podłogą wymagają sporządzenia protokołu zabezpieczającego. Prace tego typu zaliczane są do niebezpiecznych, a pracownicy na takich stanowiskach muszą wiedzieć, w jaki sposób zabezpieczyć się przed upadkiem. Zobacz, co jest istotne w kwestii bezpieczeństwa w trakcie realizacji pracy na wysokości.

Jak powinien być przygotowany pracownik do pracy na wysokości?

Zanim pracownik podejmie się wykonania zadania na wysokości, wcześniej musi zapoznać się z obowiązującymi przepisami w tym obszarze. Możliwość realizacji pracy na wysokości regulowana jest przez np. Rozporządzenie Ministra Zdrowia i Opieki Społecznej z dnia 30 maja 1996 roku. Zgodnie ze znajdującymi się tam informacjami prace na wysokościach mogą wykonywać jedynie osoby spełniające określone warunki. Warto też dodać, że w przypadku prac wykonywanych powyżej 2 metrów nad podłożem niezbędne jest wyposażenie takiej osoby w środki ochrony indywidualnej. Mają one na celu chronić pracownika przed upadkiem.

Ważną kwestią jest również zapoznanie pracownika z przepisami BHP, ryzykiem zawodowym, a także protokołem bezpieczeństwa. Ponadto powinien mieć on wiedzę na temat kolejności wykonywanych czynności. Przed realizacją pracy wymaga się także przeanalizowania zagrożeń, jakie mogą się pojawić w jego tracie, a także sprawdzenia stanu technicznego i stabilności konstrukcji. Jak zostało wspomniane wcześniej, pracownik musi też otrzymać środki ochrony indywidualnej. Do nich zaliczają się takie przedmioty jak:

  • kask ochronny,
  • szelki bezpieczeństwa,
  • buty ochronne,
  • uprząż do pracy na wysokości,
  • amortyzatory z linką bezpieczeństwa.

Różne produkty tego typu znajdziemy w asortymencie oferowanym przez firmę Tractel. Wśród nich są uprzęże, szelki bezpieczeństwa, a także urządzenia samohamowne, wciągarki, dachowe punkty kotwiczenia, ręczne wciągarki linowe czy kamizelki.

Co jest zabronione w trakcie pracy na wysokości?

Przede wszystkim żadna praca na wysokości nie może być wykonywana przez osoby niemające żadnych uprawnień w tym obszarze. Poza tym w trakcie prac wysokościowych nie wolno stosować uszkodzonych lub popękanych materiałów. Dotyczy to szczególnie montażu poręczy, krawężników albo schodni. Zabronione jest również wykonywanie pracy na rusztowaniach, jeżeli warunki atmosferyczne są niebezpieczne. Mowa tu przede wszystkim o burzy oraz silnym wietrze. Przepisy informują także o tym, że zakazane jest wykorzystywanie drabiny jako stałego i głównego środka transportu służącego do przenoszenia artykułów i materiałów, których waga przekracza 10 kg. Nie wolno też pracować na oblodzonym rusztowaniu, a także pozostawiania materiałów i narzędzi niezabezpieczonych i nieuprzątniętych w miejscu o zwiększonym ryzyku upadku. Stosując się do przepisów i korzystając ze sprawdzonego sprzętu ochronnego, prace wysokościowe powinny przebiegać w pełni bezpiecznie.

Opracowanie:
Warszawa, Bysławska 82
tel. 22 616 42 44
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz

Warto przeczytać