Artykuł sponsorowany

Jak bezpiecznie usunąć śnieg z dachu podpowiadają alpiniści z Pagór.

Jak bezpiecznie usunąć śnieg z dachu podpowiadają alpiniści z Pagór.

Zgodnie z obowiązującym prawem budowlanym, właściciele i zarządcy budynków mają obowiązek z zachowaniem najwyższej staranności, zapewnić bezpieczne użytkowanie budynków, w razie wystąpienia czynników zewnętrznych, związanych min z działaniem sił natury. Przepis ten znajduje się w art. 61, pkt 1 i 2 prawa budowlanego. Pod tym nieco enigmatycznym zapisem kryje się konieczność usuwania z dachu zalegającego na nim śniegu. Dlaczego to takie ważne? Jak zrobić to bezpiecznie?

Dlaczego konieczne jest usuwanie śniegu z dachu?

Pokrywa śnieżna może być bardzo dużym problemem i może stanowić zagrożenie. Polska jest podzielona na 5 stref zagrożonych zaśnieżeniem. Największe jest, oczywiście, w górach i właśnie dlatego domy budowane w południowej Polsce mają mocno spadziste, charakterystyczne dachy. W pozostałych częściach Polski dachy są mniej spadziste, więc śnieg może zalegać na dachu.  Im mniejsze nachylenie dachu, tym większe zagrożenie uszkodzeń spowodowanych zalegającą pokrywą śnieżną. Najbardziej narażone na uszkodzenia są budynki o płaskim dachu. Specjaliści z Pagór Prace Wysokościowe zwracają uwagę na to, że największym zagrożeniem jest pokrywa składająca się ze śniegu i lodu, która potrafi obciążyć więźbę dachową nawet o 200 kg/m2 i to tylko przy grubości 15 cm. Takie obciążenie może spowodować uszkodzenie lub zniszczenie konstrukcji. Bardzo często, z powodu zalegającej na dachu pokrywy śnieżnej, uszkodzenia pojawiają się na rynnach, a strop ulega zawilgoceniu. Bardzo niebezpieczne są osuwające się z dachu bryły śniegu i odpadające sople lodu. Dobrym rozwiązaniem jest instalowanie tzw. drabinek śniegowych, które rozdrabniają śniegowe bryły. Warto tu zaznaczyć, że zainstalowanie drabinek nie zwalania zarządców i właścicieli budynków z regularnego odśnieżania dachów.

Jak prawidłowo i bezpiecznie odśnieżyć dach?

Najlepszym sposobem na odśnieżanie dachu jest, oczywiście zatrudnienie profesjonalnej firmy, która prowadzi prace na wysokościach, takiej jak Pagór Prace Wysokościowe. Wtedy mamy pewność, że usługa zostanie wykonana w sposób bezpieczny zarówno dla wykonawców, jak i postronnych osób przebywających w pobliżu budynku. Jeśli, jednak  zdecydujemy się na samodzielną pracę, pierwsze, na co należy zwrócić uwagę to zabezpieczenie terenu. Należy odgrodzić budynek tak, żeby nikt nie wszedł w obszar, na który będzie spadać śnieg. Oczywiście, zadbanie o własne bezpieczeństwo też jest bardzo ważne. Należy zadbać o odpowiednie obuwie i w miarę możliwości stosować uprzęże dla alpinistów. Odśnieżanie dachu zaczynamy w tym miejscu, w którym pokrywa śnieżna jest najgrubsza.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz