Materiał Partnera

Jak bezpiecznie holować samochód osobowy?

Jak bezpiecznie holować samochód osobowy?

Niezależnie od tego ile jeździmy samochodem, jak często podróżujemy oraz czy świetni z nas kierowcy, to każdemu pojazdowi może przydarzyć się awaria, albo jakiś wypadek, który uniemożliwi nam dalsza jazdę. Należy pamiętać, że to tylko sprzęt, który też zawodzi. Dlatego warto wiedzieć, co zrobić, gdy dojdzie do takiej sytuacji. Jak zamówić sobie pomoc drogową i odholować bezpiecznie samochód?

Zasady holowania pojazdu

W pierwszej kolejności należy określić, za pomocą czego można holować samochód. Zazwyczaj jest to linka holownicza, jednak trzeba pamiętać, że zgodnie z przepisami musi być ona oznakowana na przemian białymi i czerwonymi pasami albo zaopatrzona w chorągiewkę barwy żółtej lub czerwonej. Z tego obowiązku są zwolnione jedynie pojazdy Sił Zbrojnych Rzeczpospolitej Polskiej. Holując pojazd, należy zachować odległość między pojazdami. Powinna ona wynosić nie więcej niż 3 metry przy połączeniu sztywnym oraz od 4 do 6 przy połączeniu giętkim.

Jak holować samochód zgodnie z przepisami?

Najważniejsze to prędkość pojazdów nie może przekroczyć prędkości 30 km/h w obszarze zabudowanym i 60 km/h poza jego obszarem. Holowany pojazd oprócz odpowiedniego oznaczenia linki holowniczej, powinien być również odpowiednio oznakowany. Każdy pojazd powinien mieć umieszczony z tyłu po lewej stronie trójkąt ostrzegawczy lub zamiast tego wysyłać żółte sygnały błyskowe w sposób widoczny dla innych uczestników ruchu. Nie powinien mieć włączonych świateł awaryjnych. Gdy widoczność jest ograniczona należy włączyć także światła pozycyjne. Światła mijania włącza tylko pojazd holujący. Inaczej sprawa tyczy się motocykli.

Czy można holować samochód?

Można holować samochód, jednak trzeba przestrzegać kilku zasad zgodnie z przepisami, czyli z ustawą zawierającą prawo o ruchu drogowym, inaczej mówiąc z Kodeksem drogowym ( rozdział 9). Najważniejsze to wiedzieć, gdzie można holować samochód. Otóż pojazdu nie można holować na autostradzie, chyba, że robi to pojazd do tego przeznaczony i tylko do miejsca obsługi podróżnych lub najbliższego zjazdu. Pomoc drogowa jest nam niezbędna, jeśli mamy niesprawny układ kierowniczy lub hamulcowy. W kwestii tego ostatniego jest jednak możliwe, o ile pojazd holowany jest na tzw. sztywnym holu. Pamiętajmy, że holować można tylko jeden pojazd, z za kierownicą tego pojazdu musi znajdować się osoba, która ma uprawnienia do kierowania pojazdami. Czasami jednak są sytuacje, gdy samochód wyląduje w rowie i nie mamy do kogo zwrócić się o pomoc, wtedy należy skorzystać z usług holowania samochodów dostępne przez 24 h. Taką ofertę na terenie całego kraju świadczy firma Auto-Pomoc Dawid Oziemblewski.

Opracowanie:
Sochaczew, Bolechowskich 26
tel. 886 482 949
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz