Materiał Partnera

Jachty, łodzie, skutery – popularne sporty wodne w Polsce

Jachty, łodzie, skutery – popularne sporty wodne w Polsce

Turystyka wodna to jedna z popularniejszych form wypoczynku, realizowanych na terenie całego kraju. Pływanie, żeglowanie czy spływy kajakowe można uprawiać w każdym województwie. Do realizacji sportów wodnych niezbędny jest odpowiedni sprzęt.

Żeglarstwo – pasja dla właścicieli jachtów

Żeglowanie to jedna z najbardziej rozpowszechnionych dziedzin sportów wodnych, a jest ono uprawiane głównie w północnej części kraju, która obfituje w liczne, przystosowane do żeglugi jeziora. Wszędzie tam, gdzie pojawiają się zapaleni żeglarze, można też skorzystać z lokalnych wypożyczalni, które oferują szeroki wybór sprzętu. Oczywiście najlepszym rozwiązaniem bywa zakup własnego jachtu, który wielkością dostosowany jest do liczby członków załogi, a jego unikalny charakter doskonale znany jest właścicielowi. 

Posiadacze jachtów każdego lata przewożą swoje łodzie nad jeziora na specjalnych przyczepach i oddają się wielotygodniowej przygodzie. Kupno jachtu wymaga jednak sporych nakładów finansowych, dlatego większość żeglarzy amatorów korzysta ze sprzętu z wypożyczalni, decydując się na kilkudniowe rejsy po okolicznych akwenach wodnych. Na jachtach bardzo ważne jest odpowiednie wyposażenie, dostępne w dziesiątkach różnych form w specjalistycznych firmach, zajmujących się ich sprzedażą. Podstawą są koła ratunkowe, kamizelki, a także szeroko rozumiany osprzęt jachtowy.

Łodzie motorowe w sportach wodnych i rekreacji

Pojazdy wodne z napędem spalinowym to sprzęt przeznaczony dla profesjonalistów, i chociaż jazda na skuterach wodnych jest już dziś coraz bardziej popularna, obsługa nowoczesnej motorówki wymaga wiedzy i umiejętności. Zazwyczaj tego typu sprzęt wykorzystywany jest przez lokalnych właścicieli do świadczenia usług turystycznych w postaci odpłatnych przejażdżek po jeziorach czy też do tak popularnych sportów, jak lot na spadochronie za motorówką czy jazda na nartach wodnych. Zarówno łodzie, jak i skutery wymagają profesjonalnego wyposażenia, a przede wszystkim dobrego silnika, który nie zawiedzie w żadnych okolicznościach. Coraz większą popularnością i zaufaniem cieszą się silniki dwusuwowe Evinrude, które należą do najbardziej ekologicznych silników na rynku oraz silniki zasilane gazem amerykańskiej firmy Lehr. Warto zauważyć, że firma Evinrude jest najstarszą firmą produkującą silniki zaburtowe na świecie. Takie silniki oferuje między innymi firma Taurus Sea Power. Sp. z o.o., dostarczająca również profesjonalny sprzęt pływający i akcesoria. Wśród popularnych modeli wybierane są zarówno te o charakterze sportowym, jak i łodzie typowo rekreacyjne, z pojemnym, przestronnym wnętrzem i komfortowymi miejscami do siedzenia.

Skuterowy szał 

Skutery wodne znane są już w Polsce od wielu lat, ale dopiero ostatnie lata sprawiły, że pojawiają się powszechnie na polskim wybrzeżu. Na tę popularność z jednej strony wpływa dostępność produktów na rynku, z drugiej posiadanie odpowiedniej kwoty pieniędzy na nietani sprzęt. Jako uzupełnienie można też wymienić modę na to, co zachodnie, czyli również na nowoczesną rekreację wodną. Opinię jednych z najlepszych skuterów wodnych posiadają skutery Sea-Doo, które znajdują się w ofercie gdańskiej firmy Taurus Sea Power – oficjalnym dystrybutorem produktów firmy BRP. W ofercie znajdują się zarówno skutery wodne dla początkujących, ale również dla miłośników prędkości. W tym roku Sea-Doo wypuściło na rynek skuter wodny dysponujący mocą 300 KM – Sea-Doo RXP-X 300. 

Skutery wodne są szczególnie lubiane przez młodych ludzi, ponieważ pozwalają na prawdziwe szaleństwo, połączone z rozwijaniem dużych prędkości bez ryzyka wypadku z konsekwencjami, jakie może spowodować chociażby jazda na motorze. Na skuterach można wykonywać różne ewolucje, co jest też dodatkową atrakcją. Skutery wodne nie są w pełni bezpieczne, szczególnie jeśli jeździ się na nich w sąsiedztwie plaży i osób kapiących się, dlatego korzystanie z nich wymaga dużej rozwagi. Dlatego, aby pływać skuterem wodnym należy posiadać odpowiednie uprawnienia poprzedzone kursem oraz egzaminem. 

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz