Artykuł sponsorowany

Izolacje ciepłochronne. Charakterystyka

Izolacje ciepłochronne. Charakterystyka

Izolacje ciepłochronne zapewniają właściwą ochronę pracownikom, którzy mogliby mieć bezpośrednią styczność z systemami, urządzeniami, maszynami, których powierzchnie nagrzewają się do wysokich temperatur. Ich zadaniem jest również ograniczenie strat ciepła, a więc też obniżeniem kosztów eksploatacji. Powodem strat ciepła do otoczenia może być wysoka temperatura powierzchni rurociągów, zbiorników, różnego rodzaju aparatów, kotłów, czy absorberów. Co powinno charakteryzować właściwą izolację ciepłochronną? Co warto wiedzieć o innych izolacjach przemysłowych?

Materiały, które powinny być wykorzystywane do izolacji ciepłochronnych

Po wykonaniu odpowiednich pomiarów, określeniu, jakie straty ciepła występują itd., pierwszym krokiem do zaprojektowania i wykonania odpowiedniej izolacji ciepłochronnej jest wybór odpowiedniego materiału. Materiały do izolacji ciepłochronnych powinny charakteryzować się niskim współczynnikiem przewodzenia ciepła oraz dużą temperaturą zapłonu. Najlepiej sprawdzają się materiały stosunkowo lekkie, które nie obciążają izolowanych rurociągów i innych elementów instalacji. Trzeba przy tym pamiętać, że materiały do izolacji ciepłochronnych powinny charakteryzować się małą nasiąkliwością, ponieważ zawilgocenie izolacji zwiększa jej przewodność cieplną. Izolacja ciepłochronna musi charakteryzować się także dużą wytrzymałością mechaniczną jak wytrzymałość na ściskanie, rozciąganie, zginanie, ścinanie, skręcanie i docisk. Do wyboru mamy izolacje w różnych postaciach, np. izolacje opaskowe, izolacje ciepłochronne w formie mat i otulin, nawojowe, natryskowe (plastyczne), segmentowe, ekranowe. Na podstawie parametrów i formy materiałów dobierana jest konstrukcja, grubość izolacji.

Izolacje przemysłowe – praca nie tylko przy wykonywaniu izolacji ciepłochronnych

Jak mówi nam przedstawiciel firmy IzoSerwis z Tuliszkowa, izolacje ciepłochronne stanowią część izolacji przemysłowych. Poza nimi wykonuje się także izolacje zimnochronne, wykorzystywane wszędzie tam, gdzie zachodzi potrzeba utrzymania niskich temperatur, a więc na przykład do izolowania komór chłodniczych, instalacji klimatyzacyjnych, wentylacyjnych itd. Kolejny rodzaj izolacji przemysłowych to izolacje akustyczne różnego rodzaju – izolacje urządzeń, rurociągów, armatury, kanałów. Tego typu izolacje sprawdzają się np. w halach produkcyjnych, gdzie zmniejszają hałas i zapewniają właściwy komfort pracy. Firmy, które kompleksowo zajmują się izolacjami przemysłowymi, oferują projektowanie i wykonywanie izolacji. Zarówno projektanci, jak i monterzy izolacji przemysłowych muszą mieć odpowiednie kompetencje i kwalifikacje. Izolacja przemysłowa musi być zaprojektowana, wykonana i sprawdzona (poddana właściwym badaniom) od A do Z. To szczególnie istotne przy wykonywaniu izolacji ciepłochronnych i zimnochronnych, bo o ile izolację akustyczną możemy względnie ocenić, wykorzystując wyłącznie nasz zmysł słuchu, skuteczność izolacji termicznych należy ocenić odpowiednimi miernikami. Izolacja ciepłochronna lub zimnochronna może zapewniać pracownikom właściwą ochronę, jednak nie do końca redukować straty ciepła lub zimna w danym urządzeniu, maszynie, systemie, co przyczynia się oczywiście do niepożądanych strat energii, a więc i kosztów eksploatacji. Dlatego też istotne jest, by wykonywaniem izolacji przemysłowych zajmowały się firmy, które specjalizują się w tej branży.
Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz