Materiał Partnera

Inwestycja budowlana od A do Z – etapy procesu

Inwestycja budowlana od A do Z – etapy procesu

Wbrew wyobrażeniom wielu osób inwestycja budowlana to nie tylko etap budowy, który sam w sobie jest bardzo często najkrótszy i pod wieloma względami najłatwiejszy. Ogół wcześniejszych czynności koncepcyjnych, prawnych, projektowych i innych, które umożliwiają w rezultacie powstanie nowego obiektu budowlanego nazywa się budowlanym procesem inwestycyjnym.

Realizacja inwestycji krok po kroku

Niezależnie od typu i charakteru obiektu, inwestycja budowlana jest sumą złożonych procesów, które mają bardzo zróżnicowany charakter. Nadzór nad nimi wszystkimi jest bardzo skomplikowany i warto zlecić go doświadczonym specjalistom, jak na przykład Fronton Sp. z o.o. Przedsiębiorstwo budownictwa i obrotu towarowego, zajmującym się kompleksową realizacją inwestycji budowlanych. Dzięki temu wszystkie fazy procesu związanego z budową zostaną zrealizowane zgodnie z założeniami i harmonogramem prac. Komplet działań obejmujących całość realizacji można podzielić na kilka etapów:

  1. Etap I dotyczy przede wszystkim przygotowania inwestycji budowlanej, które zawiera w sobie regulację praw do posiadania terenu, ustalenie warunków zabudowy i zagospodarowania terenu, stworzenie map geodezyjnych oraz dokumentacji geologiczno-technicznej, a także ocenę oddziaływania inwestycji na środowisko
  2. Etap II związany jest z projektowaniem, obejmuje dokumentację projektowo-budowlaną wraz z wszelkimi opiniami i uzgodnieniami, projekty przyłączy oraz organizacji dojazdów i robót budowlanych, jak również plany bezpieczeństwa oraz ochrony zdrowia.
  3. Etap III to etap administracyjno-prawny, czyli uzyskanie wszelkich pozwoleń na budowę i akceptacja projektów.
  4. Etap IV budowy obejmuje zawiadomienie o rozpoczęciu robót budowlanych, powołanie kierownika budowy, nadzór inwestycyjny, realizację budowy lub robót w sposób zgodny z dokumentacją i harmonogramem oraz odbiór inwestycji i oddanie obiektu do użytkowania.

Realizacja wszystkich działań i czynności zawartych w poszczególnych etapach to gwarancja prawidłowego przebiegu całości inwestycji.

Inwestycja pod nadzorem

Inwestycja budowlana to bardzo skomplikowany proces, dlatego też doskonałym rozwiązaniem jest skorzystanie z usług firmy, która ma w swojej ofercie taki punkt jak kompleksowa obsługa inwestycji budowlanych. Pozwala to na zachowanie ustalonego harmonogramu prac, a jednocześnie spełnienie wszystkich norm jakościowych oraz optymalizację kosztów. Specjaliści zajmujący się działaniami tego rodzaju uczestniczą w procesie doboru firm realizujących budowę, jak również koordynują pracę inspektorów nadzoru. Pomagają także dopełnić wszystkich formalności i spraw urzędowych. Działalność
o tym profilu prowadzi np. Fronton Sp. z o.o., która funkcjonuje na rynku deweloperskim od 1989 r. Przedmiotem działalności takich firm, oprócz obsługi inwestycji budowlanych, jest zakup gruntów, budowa i prace wykończeniowe, aranżacja wnętrz oraz przekazywanie mieszkań nowym lokatorom. Oferują one również wynajem powierzchni biurowych, lokali handlowych i użytkowych, magazynów oraz mieszkań. Mają doświadczoną kadrę, zapewniają najwyższy standard obsługi i fachową pomoc przy zakupie lub wynajmie odpowiedniego lokalu, a także korzystne warunki współpracy i atrakcyjne ceny.

Kompleksowa obsługa inwestycji budowlanych to gałąź usług, która nieustannie rozwija się wraz ze wzrostem zapotrzebowania na nowe inwestycje. Biura tego typu rozpoczynają swoją pracę już na etapie wstępnych formalności, związanych z pozwoleniami na budowę i zagospodarowanie terenu. To od wiedzy oraz doświadczenia zatrudnionych tam prawników i rzeczoznawców, wyspecjalizowanych w różnych obszarach problematyki budowlanej, zależy, czy inwestycja zakończy się pełnym sukcesem.

Opracowanie:
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz