Artykuł sponsorowany

Inwentaryzacja w firmie, kiedy ją przeprowadzać, czy środki trwałe spisuje się co roku?

Inwentaryzacja w firmie, kiedy ją przeprowadzać, czy środki trwałe spisuje się co roku?

Inwentaryzacja środków trwałych nie jest widzi mi się przedsiębiorcy. Ten rodzaj sprawozdania jest wymuszony ustawą i służy skontrolowaniu majątku firm, określeniu zmian posiadanych środków trwałych. Jakie są rodzaje inwentaryzacji w firmie? Kiedy przedsiębiorca bezwzględnie musi sporządzać inwentaryzację środków trwałych? Co ile miesięcy należy inwentaryzować majątek trwały?

Przedsiębiorcy zobowiązani są wykonywać różnego rodzaju inwentaryzacje, czyli spisy rzeczywistego stanu aktywów i pasywów przedsiębiorstwa na koniec danego roku obrotowego. Czynności te są wymagane prawem. Do wykonywania inwentaryzacji zmusza właścicieli firm ustawa o rachunkowości. Jest to punkt wyjścia do sporządzenia sprawozdania finansowego i rocznego zamknięcia ksiąg rachunkowych. Spisowi podlegają różne składniki majątku. Co ważne nie wszystkie spisuje się co roku, czy też raz w roku.

Co, kiedy trzeba inwentaryzować?

Na koniec roku, a dokładniej na ostatni dzień roku obrotowego należy przeprowadzić inwentaryzację aktywów pieniężnych, papierów wartościowych postaci materialnej, papiery wartościowe w formie zdematerializowanej, rzeczowe składniki aktywów obrotowych (produkty gotowe, produkty w toku produkcji, półprodukty, materiały i towary) odpisywane w koszty w momencie ich zakupu lub wytworzenia. Przeprowadza się je w formie spisu natury lub potwierdzenia sald. Kolejnym terminem wykonania inwentaryzacji jest ostatni kwartał roku obrotowego do 15 dnia po zakończeniu roku obrotowego. W tym przypadku inwentaryzacji podlegają składniki aktywów - poza aktywami pieniężnymi, papierami wartościowymi, produktami w toku produkcji oraz materiałami, towarami i produktami gotowymi zapasów towarów i materiałów (opakowań) objętych ewidencją wartościową w punktach obrotu detalicznego jednostki, a także należności oraz aktywa finansowe zgromadzone na rachunkach bankowych lub przechowywane przez inne jednostki.

Raz w roku inwentaryzacji podlegają zapasy towarów i materiałów (opakowań) objętych ewidencją wartościową w punktach obrotu detalicznego jednostki oraz zapasy drewna w jednostkach prowadzących gospodarkę leśną. Raz w ciągu dwóch lat inwentaryzuje się zapasy materiałów, towarów, produktów gotowych i półproduktów znajdujących się w strzeżonych składowiskach i objętych ewidencją ilościowo-wartościową. Raz na cztery lata inwentaryzuje się nieruchomości zaliczone do środków trwałych oraz inwestycji, jak też znajdujące się na terenie strzeżonym innych środków trwałych oraz maszyny i urządzenia wchodzące w skład środków trwałych w budowie. W przypadku inwentaryzacji środków trwałych nie jest podany konkretny dzień, kiedy należy ją przeprowadzić, ale ważne jest, aby terminy kolejnych inwentaryzacji nie przekraczały okresu 4 lat. Ustalając termin przeprowadzenia inwentaryzacji w firmie, warto wiedzieć, że ustawa pozwala, by początek przypadał nie wcześniej niż 3 miesiące przed końcem roku obrotowego, a koniec do 15. dnia następnego roku.

Kiedy przedsiębiorca bezwzględnie musi sporządzać inwentaryzację środków trwałych?

Inwentaryzację najlepiej jest wykonywać z pomocą doświadczonego księgowego, np. w ramach prowadzenia księgowości firm przez zewnętrzne biuro rachunkowe, takie jak Biuro Rachunkowe A & B. Nie wszystkie podmioty gospodarcze muszą obligatoryjnie przeprowadzać inwentaryzację środków trwałych. Obowiązek ten dotyczy firm prowadzących pełne księgi rachunkowe, czyli tych, które podlegają zapisom ustawy o rachunkowości, a w szczególności rozdz. 3, który zajmuje się właśnie tematem inwentaryzacji środków trwałych.

Czy wystarczy inwentaryzować majątek co 4 lata?

Inwentaryzacja środków trwałych pozwala ocenić stan rzeczywisty majątku firmy, czyli ustalić wartość poszczególnych składników aktywów. Dzięki jego dokonaniu można skontrolować stan majątku firmy, sprawdzić, czy żaden z aktywów nie został zniszczony, uszkodzony, a to pozwala osobom zarządzającym firmom lepiej kierować przedsiębiorstwem. Dlatego, choć inwentaryzacja środków trwałych może być prowadzona co 4 lata, czasem lepiej jest odejść od tej zasady i wykonywać ją częściej, np. raz do roku.
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz