Artykuł sponsorowany

Inwentaryzacja geodezyjna powykonawcza – kiedy jest wymagana i na czym polega? Poznaj ofertę firmy GEOprecyzja

Inwentaryzacja geodezyjna powykonawcza – kiedy jest wymagana i na czym polega? Poznaj ofertę firmy GEOprecyzja

Użytkowanie budynku, na którego budowę wymagane było pozwolenie,  może rozpocząć się dopiero po złożeniu zawiadomieniu o zakończeniu prac do nadzoru budowlanego. Przy standardowych projektach domów jednorodzinnych pozwolenie na użytkowanie nie jest wymagane – wyjątek stanowi samowola budowlana. Sprawdźmy, jakie dokumenty należy skompletować po zakończeniu budowy i na czym polega inwentaryzacja geodezyjna powykonawcza, którą wykonuje firma GEOprecyzja.

Dokumentacja po budowie domu – z czego się składa?

Końcowym etapem budowy domu jest skompletowanie niezbędnej dokumentacji i zgłoszenie się do nadzoru budowlanego. Dokumentacja budowlana składa się z następujących elementów:

  • oryginał dziennika budowy,

  • oświadczenie kierownika budowy o zgodności projektowej i doprowadzeniu terenu budowy do należytego stanu,

  • oświadczenie o właściwym zagospodarowaniu terenów przyległych (opcjonalnie),

  • protokoły badań i sprawdzeń,

  • potwierdzenie  odbioru wykonanych przyłączy,

  • kopia świadectwa charakterystyki energetycznej budynku,

Czym jest inwentaryzacja geodezyjna powykonawcza?

Domy jednorodzinne (wraz z urządzeniami podziemnymi) oraz inne obiekty budowlane wymagające pozwolenia na budowę, wymagają przeprowadzenia inwentaryzacji geodezyjnej powykonawczej.

Prace inwentaryzacyjne muszą być wykonywane przez geodetę z uprawnieniami,, np. z firmy GEOprecyzja. W zakres jego obowiązków wchodzą zebranie danych o przestrzennym rozmieszczeniu elementów architektonicznych oraz naniesienie ich na mapę zasadniczą. Pierwszym etapem inwentaryzacji jest pomiar stanu wyjściowego obiektu. Geodezyjne pomiary przemieszczeń i odkształceń powinny być wykonywane w późniejszych terminach, o ile zostały przewidziane w projekcie budowlanym, lub inwestor z własnej woli zleca ich przeprowadzenie.

Z czego składa się inwentaryzacja geodezyjna powykonawcza?

Inwentaryzacja powykonawcza składa się z operatu geodezyjnego (zawierającego pełną dokumentację geodezyjną wykonywaną na kolejnych etapach budowy) i dokumentacji geodezyjno-kartograficznej (zawierającej dane umożlwiające naniesienie zmian na mapę zasadniczą). Geodeta dokonuje przekazania kopii mapy inwentaryzacyjnej kierownikowi budowy (oryginał trafia do wydziału dokumentacji geodezyjnej i kartograficznej). Na bazie dostarczonych danych przeprowadza się aktualizację informacji zawartych w ewidencji gruntów i budynków oraz ewidencji sieci uzbrojenia terenu.

Firma GEOprecyzja,znajdująca się w Zambrowie, w województwie podlaskim, została założona przez Łukasza Sieliwoniuka i zapewnia geodezyjną obsługę inwestycji budowlanych. Zajmuje się nie tylko przeprowadzaniem inwentaryzacji powykonawczej, ale również opracowaniem mapy do celów projektowych, przeprowadzaniem wywiadu terenowego, pomiarami i tyczeniem głównych osi konstrukcyjnych budynku, a także sieci uzbrojenia terenu. Zapraszamy do współpracy zarówno firmy, jak i osoby prywatne.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz