Materiał Partnera

Inwentaryzacja budowlana – na czym polega i do czego jest potrzebna?

Inwentaryzacja budowlana – na czym polega i do czego jest potrzebna?

Osoby decydujące się na remont, przebudowę lub kupno domu, zwłaszcza wiekowego, będą musiały skorzystać z usług firmy zajmującej się inwentaryzacją budowlaną. Wszelkiego rodzaju zaplanowane zmiany w strukturze czy układzie budynku muszą być opatrzone stosowną dokumentacją, która zobrazuje zmodyfikowane elementy. Czym jest inwentaryzacja budowlana i dlaczego trzeba ją wykonać?

Inwentaryzacja budowlana – czym jest?

Inwentaryzacja budynku ilustruje rzeczywisty stan domu i jego wnętrz. Dokumentacja techniczna tego typu pozwala architektowi na dokładną ocenę kondycji budynku, a następnie stworzenie na jej podstawie projektu przebudowy zleconej przez klienta. Jest ona niezbędna zarówno przed dokonaniem większych zmian takich jak dobudówka, czy tych mniejszych. Co więcej, jest szczególnie ważna przy modyfikacjach konstrukcyjnych starych budynków, które często posiadają przestarzałe i nieaktualne projekty budowlane.

Kogo dotyczy inwentaryzacja budowlana?

Inwentaryzacja budynku jest obowiązkowa dla każdego, kto chce wykonać zmiany konstrukcyjno-budowlane w swoim domu lub mieszkaniu. Sporządzenie projektu technicznego jest wymagane między innymi przy remontach, przebudowach, dobudowach i nadbudowach. Podlegają jej także modyfikacje w liczbie lub rozmiarze okien i drzwi, dachu oraz instalacjach gazu, wody czy prądu.

Jak powinna wyglądać prawidłowo wykonana inwentaryzacja budowlana?

Inwentaryzację budowlaną najczęściej zleca się biurom architektonicznym. Ważne, aby korzystać z usług zaufanej i doświadczonej firmy, ponieważ dobrze przygotowana dokumentacja umożliwia bezpieczną przebudowę. Godna polecenia jest m.in. pracownia ARCAD.

Prawidłowa inwentaryzacja powinna zawierać zbiór opisów, rzutów i szkiców takich jak:

  • opis techniczny położenia, rodzaju, powierzchni, wysokości i liczby pięter budynku;
  • opis materiałów, z których został wykonany budynek;
  • szkice architektoniczno-budowlane elewacji;
  • rzut posesji i budynku uwzględniający dodatkowe elementy jak ogrodzenie, taras, chodnik, schody czy sąsiednia zabudowa;
  • rzuty wszystkich kondygnacji z zaznaczonymi instalacjami oraz ich przekroje z oznaczeniami wysokości charakterystycznych punktów;
  • rzut dachu z elementami takimi jak przewody kominowe czy wentylacja;
  • zdjęcia wraz z rzutem zawierającym oznaczenia miejsc, w których zostały one wykonane.

Dzięki tak przygotowanej dokumentacji można mieć pewność, że inwentaryzacja zostanie przeprowadzona zgodnie z prawem budowlanym.

Opracowanie:
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz