Artykuł sponsorowany

Inteligentny dom to oszczędny dom!

Inteligentny dom to oszczędny dom!

System automatyki różnych zespołów elektrycznych domu, zwany jest potocznie SmartDOMEM, czyli inteligentnym domem. Wdrożenie takiego rozwiązania jest przede wszystkim stosowane dla wygody i komfortu użytkowego, ale czy aby na pewno? Odpowiedź brzmi NIE! Dzisiaj system SmartDOM to sposób na wypełnianie idei budownictwa pasywnego, czyli proekologicznego, a także energooszczędnego. Postaw zatem na automatykę budynku i optymalizuj koszty eksploatacyjne…

Dla nowych i starszych obiektów

Systemy SmartDOM mogą być z powodzeniem wdrażane w domach jednorodzinnych, w budynkach wielorodzinnych, w apartamentowcach, a także w mieszkaniach! Nie muszą to być również tylko i wyłącznie nowoczesne obiekty mieszkalne. Najlepsze firmy wdrożeniowe doskonale są przygotowane na montowanie tejże technologii w starszych budynkach kamienic, czy nawet w lokalach umieszonych w blokach z wielkiej płyty! Oczywiście im nowszy dom/mieszkanie, tym też szerszy zakres automatyzacji, a co za tym idzie wyższe oszczędności. We wielu przypadkach SmartDOM to m.in. sterowanie pompami ciepła, kolektorami słonecznymi, bateriami kompensującymi moc bierną, urządzeniami podłączonymi do przydomowej oczyszczalni, czy studni głębinowej, czy też sterowanie kotłami kondensacyjnymi!

Zakres automatyzacji

Zakres automatyzacji danego obiektu zależy zawsze od inwestora. Dzisiaj jeśli mówimy zatem o zakresie, mamy na myśli zarówno ilość instalacji, które będą podłączone pod system SmartDOM, a także poziom kalibracyjności owego systemu. Na rynku można spotkać się bowiem z prostymi systemami zarządzania budynkiem, jak i tymi wielofunkcyjnymi, które np. pozwalają sterować oświetleniem wedle warunków pogody, poziomu nasłonecznienia, czy obecności osób w domu! To jak będzie działał Twój system zależy zatem tylko i wyłącznie od Ciebie. Jakie instalacje można zaś do niego podpiąć? Przede wszystkim wyróżnia się ich dwie grupy: podsystem zasilania i sterowania energią elektryczną – w tym instalacje sanitarne – a także podsystem sieci sterowania komfortem. Do pierwszej grupy zalicza się np. instalacje pomiarowe, sterowanie i monitorowanie zadań, okablowanie instalacji zasilających, instalacje oświetleniowe. Do drugiej: sterowanie klimatyzacją, sterowanie wentylacją, sterowanie ogrzewaniem, sterowanie bramami i roletami zewnętrznymi, czy sterowanie nagłośnieniem.

Oszczędność eksploatacyjna – jak jest osiągana?

Wiele systemów w naszych domach pobiera dużą ilość energii elektrycznej w trakcie tzw. czuwania, czy uśpionego działania. Straty energetyczne generowane są także poprzez np. zbyt duży poziom nagrzania wnętrz, niewyłączania oświetlenia zewnętrznego, poprzez pozwalanie na nocną pracę pompy wodnej, czy też wtedy, kiedy nie wyłączamy danych sprzętów AGD i RTV, a z nich nie korzystamy. System SmartDOM, który pozwala nawet generować raporty strat energetycznych w danych obszarach eksploatacyjnych, pozwoli nam tak skalibrować wszystkie instalacje, aby ich działanie było w 100% skalibrowane. W wielu przypadkach rachunki za energię elektryczną spadają nawet o 30%! To zasługa również tak nowoczesnych funkcji, jak m.in. system pogodowy, który dostosowuje poziom temperatury wnętrz i rozstaw rolet, do warunków atmosferycznych. Wydaje Ci się to futurystyczne? Jeśli tak, przeniesiesz swoje wyobrażenia do rzeczywistości dzięki takim firmom, jak WE-LE-MI ELECTRIC! Lepiej nie możesz trafić… 

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz