Artykuł sponsorowany

Inteligentne domy

Inteligentne domy

Inteligentne domy – dlaczego są takie wyjątkowe? Posiadają liczne czujniki i detektory, które składają się na zintegrowany system zarządzania wszystkimi znajdującymi się w budynku instalacjami. Dzięki temu budynek może reagować na określone bodźce, a to sprawia, że zwiększa się jego funkcjonalność, komfort użytkowania i bezpieczeństwo. Inteligentne systemy zarządzania domem optymalizują także koszty eksploatacji domu.

Dom szyty na miarę

Inteligentny system zarządzania domem to samoistnie działający mechanizm, który ułatwia życie wszystkim domownikom, jednocześnie zapewniając komfort i bezpieczeństwo. Dzięki inteligentnym domom możemy zautomatyzować wiele codziennych czynności, a sami cieszyć się zyskanym czasem wolnym. Dzięki możliwości wprowadzenia spersonalizowanych ustawień, Twój dom będzie służył Ci, jak nigdy dotąd. Zadba o odpowiednią temperaturę w pomieszczeniach, o włączenie oświetlenia na czas, zasłonięcie okien, zamknięcie drzwi, włączenie lub wyłączenie konkretnych urządzeń elektronicznych – wszystko wedle Twoich indywidualnych potrzeb.

Do systemu możliwe jest także wprowadzanie konkretnych trybów. Kiedy wychodzisz z pracy po ciężkim dniu, możesz za pomocą wciśnięcia zaledwie jednego guzika uruchomić tryb „kolacja”. W domu zapali się delikatne żółte światło, w tle rozbrzmiewać będzie relaksacyjna muzyka, ogrzewanie zwiększy swoją moc, rolety zostaną zasłonięte, a ekspres do kawy sam przyrządzi nasz ulubiony napój – a to wszystko jeszcze zanim przekroczysz próg mieszkania.

Inteligentny system zarządzania sprawdzi się także, gdy nagle zadzwoni telefon zapowiadający niespodziewaną wizytę. Wtedy warto uruchomić tryb „goście”. Światła na podjeździe samodzielnie się rozpalą, automatycznie otworzy się brama wjazdowa oraz drzwi wejściowe, w domu rozbrzmiewać będzie energetyczna muzyka, a ekspres przygotuje określoną ilość kaw.

Możliwości stworzenia takich spersonalizowanych trybów jest nieskończenie wiele. Za ich pomocą sprawicie, że dom dostosuje się do Waszego trybu życia i będzie, jak... szyty na miarę.

Bezpieczeństwo

Bez wątpienia inteligentne domy zwiększają bezpieczeństwo osób w nich mieszkających. Inteligentne instalacje są zaprogramowane w taki sposób, aby maksymalnie skrócić czas reakcji w momencie wystąpienia niebezpieczeństwa. Inteligentne domy w ciągu kilku sekund reagują w przypadku wystąpienia pożaru, włamania, zalania, ulatniania się gazu czy innych zagrażających bezpieczeństwu domowników sytuacji. System błyskawicznie rozpoczyna procedury alarmowe, zapobiegając nieszczęściom.

Komfort i wygoda

Inteligentne domy wyposażone są w systemy zarządzania budynkiem, co sprawia, że dopasowują się do rytmu dnia osób w nich mieszkających. Wszelkie ustawienia wprowadza się za pomocą specjalnego panelu elektronicznego zamontowanego w domu Można nimi sterować też m.in. za pomocą tabletów i smartfonów – pozwalają one zdalnie kontrolować pracę większości urządzeń elektrycznych i elektronicznych znajdujących się w domu.

Co możemy mieć pod kontrolą, kiedy jesteśmy poza domem lub w innej części niż znajduje się urządzenie, które chcemy uruchomić?

Przede wszystkim zdalnemu zarządzaniu poddawany jest system alarmowy i monitoring – gdziekolwiek jesteś, bezpieczeństwo swojego domu masz zawsze pod kontrolą. Kolejnym elementem, którym możesz zdalnie sterować, jest oświetlenie. Możesz zaprogramować je tak, aby było włączone, jeśli wrócisz po zmroku, możesz także ustalić stopień natężenia światła w określonych porach dnia. W inteligentnym domu w prosty sposób zaprogramujesz również rolety i żaluzje w taki sposób, żeby otwierały się, gdy rano wstajesz, a zamykały wieczorami, chroniąc Twoją prywatność. Dużym udogodnieniem dla mieszkańców inteligentnych domów jest możliwość sterowania ogrzewaniem, wentylacją i klimatyzacją. W pomieszczeniach zawsze będzie panowała dokładnie taka temperatura, jaką sobie zażyczysz. Umiejętne i przemyślane korzystanie z tej funkcji z pewnością może przyczynić się do optymalizacji kosztów utrzymania budynku. Zdalnie można sterować także sprzętem audio i video.

Mogłoby się wydawać, że zintegrowany system zarządzania domem jest bardzo skomplikowany w obsłudze, tymczasem okazuje się, że jest on niezwykle prosty i intuicyjny. – To wysoko zaawansowana technologia, która jest przyjazna swoim użytkownikom. Zarządzanie budynkiem jest dziecinnie proste – wystarczy dotknąć palcem ekranu, na którym ukazuje się plan budynku, wybieramy odpowiedni fragment, którym chcemy w danym momencie sterować, i wprowadzamy spersonalizowane ustawienia. Bez względu na to, gdzie jesteśmy, mamy stałą możliwość bieżącego kontrolowania sytuacji w domu. Praca monitoringu oraz zaawansowanego systemu bezpieczeństwa sprawia, że natychmiast zostanie wykryty każdy niepożądany ruch na terenie domu czy posesji, na której stoi – powiedział pracownik firmy INTER Serwis z Rybnika, która zajmuje się budową inteligentnych domów.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz