Artykuł sponsorowany

Inteligenta instalacja elektryczna w domu

Inteligenta instalacja elektryczna w domu

Tworzenie domu energooszczędnego, funkcjonalnego oraz bezpiecznego wiąże się z koniecznością zainwestowania w inteligentną instalację elektryczną. Nie należy mylić jej z samą automatyką budynkową SmartHome, ale to właśnie ona ułatwiaj komunikację danych układów sieci oraz sprzętów ze sobą. Co warto zatem wiedzieć o inteligentnej instalacji elektrycznej?

Czym jest inteligenta instalacja elektryczna? 

Inteligentna instalacja elektryczna to rozbudowany system elektryczny i teletechniczny, który pozwala na wdrożenie automatyki budynkowej SmartHome. Obecnie realizowane jest to przede wszystkim dzięki okablowaniu strukturalnemu, a także instalacjom nowej generacji w standardzie KNX. To właśnie na nich warto skupić swoją uwagę. Takie instalacje gwarantują bowiem wspólną komunikację między wszystkimi odbiornikami energii elektrycznej w budynku. Opcjonalnie mogą również zapewnić zdalny do nich dostęp oraz wiele rozszerzonych funkcji. Podkreślić przy tym warto, że zarówno okablowanie strukturalne, jak i instalacja KNX czy popularny system Xcomfort, mogą być wykonane w wersji hybrydowej. Co to oznacza?

Dzisiejsze instalacje inteligentne tworzone są w wersji bezpuszkowej. Ogranicza się ilość wykorzystanych kabli oraz osprzętów. Część elementów sieci działa też bezprzewodowo. Przykładem są czujniki i łączniki. To między innymi dzięki temu inteligentny dom może być stworzony również w starszych obiektach, bez konieczności kłucia ścian i rozprowadzania dużej ilości przewodów. Wdrożeniami instalacji inteligentnych m.in. w standardzie KNX zajmuje się firma ELEKTROSKOK z Nysy

Co gwarantuje inteligenta instalacja elektryczna?

W uogólnieniu inteligentna instalacja elektryczna pozwala na stworzenie instalacji bezpiecznej, funkcjonalnej oraz energooszczędnej. Użytkownik nie musi obawiać się przepięć, usterek czy pożaru. Każdy skomunikowany system w domu będzie zaś działał w zautomatyzowany sposób, według wcześniejszego skalibrowania. Inteligentna instalacja elektryczna pozwala zatem łączyć ze sobą:

  • system zarządzania energią (praca kotła, fotowoltaika itp.).
  • systemy zarządzania klimatyzacją,
  • systemy zarządzania wentylacją,
  • rolety zewnętrzne,
  • system oświetlenia wewnętrznego i zewnętrznego,instalacje elektryczne, pomiary elektryczne, naprawa instalacji elektrycznych, modernizacja instalacji elektrycznych, przebudowa instalacji elektrycznych, przeglądy instalacji elektrycznych, inteligentne instalacje elektryczne, przyłącza maszyn i urządzeń, instalacje telewizji przemysłowej, naprawy bieżące, montaż instalacji elektrycznych, wykonanie instalacji elektrycznych

  • artykuły gospodarstwa domowego,
  • telewizję przemysłową i alarmy,
  • systemy pomiarowe pracy kotłów, pomp itp.

Najszerszej rozwiązania pozwalają również wdrożyć funkcję pogodową oraz dodatkowe zabezpieczenia np. detekcję obecności osób w pomieszczeniu czy symulację obecności domowników. Oczywiście wiąże się to z wykorzystaniem odpowiedniego programu dla automatyki SmartDom, który powinien zapewnić również dostęp zdalny do całej instalacji domowej. 

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz