Artykuł sponsorowany

Instruktor prawa jazdy i jego rola podczas kursu w Ośrodku Szkolenia Kierowców „OŚKA”

Instruktor prawa jazdy i jego rola podczas kursu w Ośrodku Szkolenia Kierowców „OŚKA”

Posiadanie prawa jazdy to obecnie duże udogodnienie. Wpisanie tej umiejętności w CV niejednokrotnie wpływa na możliwość uzyskania lepszej pracy. Dzięki niemu jesteśmy bardziej niezależni w kwestii poruszania się do pracy czy na zakupy, zwłaszcza, jeśli mieszkamy poza miastem lub w mniejszej miejscowość, które zazwyczaj nie są skomunikowane z większymi ośrodkami. Podczas kursu na prawo jazdy kluczową wydaje się być rola instruktora oraz jego podejście do kursanta. Jakie cechy powinna mieć osoba szkoląca potencjalnych kierowców? Czego uczy instruktor?

Od strony formalnej

Zawód instruktora na prawo jazdy to niezwykle odpowiedzialne zajęcie, wymagające sporego doświadczenia. I posiadania pewnych cech charakteru umożliwiających nawiązanie kontaktu z kursantem, opartego na wzajemnym zrozumieniu i szacunku. Przepisy mówią, że instruktor musi mieć co najmniej 2–letnie doświadczenie w prowadzeniu samochodu. Ważne jest też zaświadczenie o niekaralności w kwestii bezpieczeństwa w komunikacji, prowadzenia pojazdu pod wpływem alkoholu lub innych środków o zbliżonym działaniu, wiarygodności dokumentów, wolności seksualnej i obyczajowej oraz pod względem przestępstw przeciwko zdrowiu i życiu.

Pracownik Ośrodka Szkolenia Kierowców „OŚKA” mówi o konieczności uzyskania orzeczenia lekarskiego i psychologicznego wykluczającego jakiekolwiek czynniki zdrowotne stanowiące przeszkodę do wykonywania owego zawodu. Co więcej, kandydaci na instruktorów muszą przejść kurs kwalifikacyjny. W jego trakcie zdobywają wiedzę na temat przepisów prawa drogowego, technik prowadzenia pojazdu, sposobów nauczania innych, co wiąże się  z podstawowymi zagadnieniami psychologii. Szkolenie kończy się egzaminem oraz otrzymaniem legitymacji świadczącej o nabytych umiejętnościach.

Opanowanie i cierpliwość

Oprócz formalnej strony, istotne znaczenie ma osobowość instruktora. Przede wszystkim chodzi tu o indywidualne podejście do każdego kursanta oraz dostosowanie przebiegu nauki do jego predyspozycji. Nie każdy bowiem rodzi się mistrzem kierownicy. Zdarzają się jednak osoby, które za przysłowiowym kółkiem czują się swobodnie, czasami nawet są zbyt pewne siebie i swoich umiejętności. Wówczas to do instruktora należy wyeliminowanie nieprawidłowych zachowań i nawyków, które stanowić mogą zagrożenie na drodze. Jego głównym zadaniem jest przekazanie  teoretycznej wiedzy dotyczącej obowiązujących przepisów ruchu drogowego oraz umiejętności praktycznego ich zastosowania podczas dynamicznie zmieniających się sytuacji. Zwłaszcza w mieście i szybkiego reagowania, tak by zapewnić bezpieczeństwo sobie i innym kierowcom.

Co ważne, nauka jazdy to nie tylko poruszanie się po mieście. Instruktor powinien prowadzić lekcje również poza miastem, na drogach szybkiego ruchu czy autostradach, tak by przyszły kierowca umiał poradzić sobie w każdej sytuacji. Podobnie jak nauczyciele w szkole, przedstawiciele tego zawodu muszą cechować się cierpliwością, opanowaniem, a także swoim zachowaniem stwarzać miłą atmosferę podczas lekcji. Wywieranie presji na kursancie, dodatkowy stres prowadzi do utraty koncentracji, a przecież wszystkim zależy przede wszystkim na bezpieczeństwie. O profesjonalizmie instruktorów świadczy wysoki współczynnik zdawalności, tak jak w przypadku Ośrodka Szkolenia Kierowców „OŚKA”.

Kursy w ofercie Ośrodka Szkolenia Kierowców „OŚKA”

OSK "OŚKA" to firma zajmująca się szkoleniem kierowców istniejąca od 1990 roku. W jej ofercie znajdują się kursy prowadzące do uzyskania różnych kategorii prawa jazdy, w tym A1, A2, A, B, BE, C, CE, T oraz kwalifikacje wstępne i szkolenia okresowe. Ośrodek wyróżnia się długoletnią tradycją oraz ciągłym rozwojem i doskonaleniem programów szkoleniowych. W kadrze firmy znajdują się doświadczeni wykładowcy, instruktorzy nauki jazdy oraz ratownicy medyczni. OSK "OŚKA" ma już na swoim koncie ponad 16 tysięcy wyszkolonych kierowców. Firma oferuje trzy formy płatności za kursy: gotówką, przelewem lub w ratach. OSK "OŚKA" posiada dwa place manewrowe zlokalizowane w Kowalewie Pomorskim i Ostrowitem.

Opracowanie:
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz