Materiał Partnera

Instalacje ochrony katodowej – pomiary

Instalacje ochrony katodowej – pomiary

Do infrastruktury gruntowej, zaliczyć możemy różnego rodzaju zbiorniki na paliwa, rurociągi, a także inne elementy dużych ośrodków przemysłowych, stacji paliw, czy centrów handlowych. Większość energetycznych instalacji zarówno o dużych, jak i małych gabarytach, wykonywanych jest z wysokiej jakości metali. To pozwala zachować ich długą żywotność, nawet w tak zmiennych warunkach, jak właśnie panujących metr, dwa, czy kilka metrów pod powierzchnią. Nie oznacza to jednak tego, że konstrukcje te, nie wymagają specjalistycznych metod ochrony. Tu należy zwrócić uwagę na instalacje ochrony katodowej wraz z telemetrią.

Czym jest ochrona katodowa?

Ochrona katodowa to metoda zabezpieczenia przed korozją gruntowej infrastruktury, w postaci zbiorników gazowych, paliwowych, czy nawet ściekowych, a także różnego rodzaju rurociągów. Polega ona zaś na zainstalowaniu na powierzchni specjalnego osprzętu, zwanego anodą. Jej działanie pozwala zaś dzięki przepływowi prądu elektrycznego, tworzyć na powierzchni metalu ujemnych ładunków, powstrzymujących utlenianie się materiału, czyli jego korodowanie. Jeśli chodzi zaś o samą instalację ochrony katodowej, warto wiedzieć, że składa się ona z: anod ochronnych zwanych uziomami, z łączników będącymi przewodami elektrycznymi z dodatnim biegunek prostownika, z bieguna ujemnego, którym staje się chroniona konstrukcje, a także z elektrolitu, będącego zamknięciem całego obwodu elektrycznego. Istotne przy tym jest to, że dzisiaj anody, wykonywane są z takich materiałów, jak grafit, stopy żelaza z krzemem, tytan, stal, a nawet z kabli miedzianych w izolacji przewodzących polimerów. Wspomnianym elektrolitem, jest zaś po prostu roztwór glebowy.

Warto wiedzieć: Napięcie wyjściowe w prostowniku całej ochrony katodowej, jeśli chodzi o środowisko gruntowe, powinno wynosić 50 V. W przypadku zbiorników zanurzonych m.in. w wodzie morskiej, napięcie to nie powinno przekraczać 24 V.

Pomiary prawidłowości funkcjonowania ochrony katodowej

Sama ochrona katodowa nie jest 100% gwarancją powstrzymania procesy korodowania. Istotne jest zatem to, aby dany zbiornik, czy rurociąg wyposażyć w nowoczesny system telemetrii, polegający na przekazywaniu sygnałem radiowym informacji na temat parametrów całej instalacji, czy występowania w jej obrębie usterek. Dzisiaj wykorzystywane do pomiarów, są zatem: elektrody pomiarowe Cu/CuSO4, do pracy ciągłej w środowisku gruntowym;  elektrody pomiarowe Cu/CuSO4+ Fe (symulacyjne), do pracy ciągłej w środowisku gruntowym; elektrody do pomiaru rzeczywistej wartości potencjału podziemnych konstrukcji metalowych poddawanych polaryzacji katodowej z uszkodzoną izolacją antykorozyjną; czy elektrody pomiarowe Zn (cynkowe), do pracy ciągłej w środowisku gruntowym i mokrym (woda, ścieki). Najlepsi producenci oraz dystrybutorzy, gwarantują również sondy symulacyjne, za pomocą których można sprawdzić skuteczność ochrony katodowej. Taką technologię zapewnia wraz z precyzyjnym montażem oraz kalibracją między innymi firma END CORR, która działa na rynku już od 1992 roku! 

Opracowanie:
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz