Artykuł sponsorowany

Instalacje niskoprądowe – jaką pełnią funkcję i gdzie się je wykorzystuje?

Instalacje niskoprądowe – jaką pełnią funkcję i gdzie się je wykorzystuje?

W niemal każdym domu, firmach, magazynach, czy też miejscach użyteczności publicznej korzysta się na co dzień z instalacji niskoprądowych jak np. systemy alarmowe, systemy zarządzania budynkiem, czy instalacja telekomunikacyjna, bądź sieci komputerowe. Z jednej strony wpływają one na poprawę komfortu życia, z drugiej strony zwiększają bezpieczeństwo osób korzystających z danych obiektów budowlanych.

Co zalicza się do instalacji teletechnicznych (niskoprądowych)?

Instalacje teletechniczne to inaczej instalacje niskoprądowe, które są obowiązkowe w każdym budynku użyteczności publicznej, budynkach przemysłowych, czy też zamieszkania zbiorowego. Podobnie jak instalacje elektryczne wymagają poprawnego zaprojektowania, które zagwarantuje ich bezproblemowe działanie. Wszelkiego rodzaju radiofonia, telewizja, kontrola dostępu, systemy i sygnalizacja alarmowa, telefonia, czy instalacje strukturalne (LAN) działają na podstawie instalacji niskoprądowych. Wśród najpopularniejszych rozwiązań instalacji teletechnicznych, projektowanych i wykonywanych przez firmy z branży, takie jak Biuro Projektów Realizacji Inwestycji Ampertech w Gorzowie Wielkopolskim, wyróżnia się następujące instalacje:

  • sieci teleinformatycznych, okablowania strukturalnego, systemów zarządzania budynkiem (BMS),

  • telefonii IP, sieci LAN,

  • telewizji przemysłowej, monitoringu wizyjnego, systemów telewizji dozorowej  – CCTV,

  • systemów alarmowych – sygnalizacji włamania oraz napadu (SSWiN),

  • systemów kontroli dostępu (np. karty dostępu, biometria), systemy rejestracji czasu pracy – RCP,

  • systemów sygnalizacji pożaru (SAP), systemów wentylacji pożarowej, systemów oddymiania.

Jedną z kluczowych rzeczy podczas projektowania i budowy sieci teletechnicznych jest dobranie odpowiednich, optymalnych dla klienta rozwiązań i niezawodnych urządzeń. Instalacje te przekładają się na poziom bezpieczeństwa użytkowników obiektów budowlanych, czy też korzystanie z odbiorników radio-telefonicznych, świadczenie usług telekomunikacyjnych, a w przypadku instalacji systemu gwarantowanego zasilania UPS zabezpieczają budynek w dostarczanie energii elektrycznej na wypadek awarii prądu, w sytuacji, gdy zatrzymanie się urządzeń może być przyczyną tragedii. Podstawowym rodzajem instalacji teletechnicznej, z którym spotykamy się na co dzień, zalicza się instalację telekomunikacyjną. W budynkach jednorodzinnych wystarczy zapewnienie świadczenia usług telekomunikacyjnych, m.in. transmisji danych, poprzez szerokopasmowy dostęp do Internetu, a także usługi rozprowadzania programów telewizyjnych i radiofonicznych, głównie telewizji cyfrowej wysokiej rozdzielczości, przez różnych dostawców tych usług na zasadzie równego dostępu i neutralności technologicznej (drogą kablową lub radiową).

Instalacja telekomunikacyjna w blokach jest obowiązkowa

Budynki mieszkalne wielorodzinne z kolei muszą być wyposażone w obszarze instalacji telekomunikacyjnej, w takie elementy sieci teletechnicznej jak: funkcjonalny punkt styku (PS-T) okablowania budynkowego i sieci publicznej, budynkowe okablowanie światłowodowe – min. 2 włókna jednomodowe, budynkowe okablowanie symetryczne – min 2 kable UTP kat.5, antenowa instalacja zbiorowa do odbioru TV satelitarnej i naziemnej (z zastosowaniem 2 kabli współosiowych lub 2 włókien światłowodowych jednomodowych), oraz instalację wejściowej sygnalizacji dzwonkowej lub domofonowej, czy też sygnalizację alarmowo-przyzywową dostosowaną do potrzeb osób niepełnosprawnych. Do tego konieczny jest montaż telekomunikacyjnej skrzynki mieszkaniowej (TSM) w każdym mieszkaniu. Wymaga to oczywiście dokładnego i poprawnego pod względem formalnym i prawnym projektu instalacji.

Jak wygląda projektowanie instalacji teletechnicznych?

Wykonanie instalacji teletechnicznych, czyli niskoprądowych składa się z kilku etapów. Zwykle planowanie i realizacja instalacji rozpoczyna się uzgodnieniem potrzeb inwestora, projektowania instalacji teletechnicznych, budową infrastruktury na potrzeby instalacji (koryta, szachty, szafy, kanalizacja teletechniczna/podłoga teletechniczna, słupy kablowe itp.). Następnie przystępuje się do ułożenia okablowania oraz instalacji urządzeń, czyli czujników, przycisków, modułów, central. Kolejnym krokiem jest programowanie i testy rozruchowe oraz wykonanie dokumentacji powykonawczej i odbiór instalacji. Jak widać prace nad instalacją niskoprądową, wymagają rozległej wiedzy i umiejętności technicznych, dlatego warto prace zlecić firmom z doświadczeniem.

Dlaczego wykonanie instalacji elektrycznych zlecić firmie Ampertech?

Biuro Projektów Realizacji Inwestycji Ampertech jest znane z indywidualnego podejścia do każdego klienta i dopasowania rozwiązań do ich potrzeb. Firma dokładnie analizuje oczekiwania inwestorów i na tej podstawie proponuje najkorzystniejsze rozwiązania techniczne i ekonomiczne. Ampertech do swoich instalacji wykorzystuje również wysokiej jakości komponenty. Dzięki temu klienci mogą mieć pewność co do niezawodnego działania urządzeń oraz ich długiej żywotności. Firma dokłada wszelkich starań, by wykorzystywane materiały były w pełni zgodne z aktualnymi normami i przepisami. Nie bez znaczenia jest również kadra pracownicza Biura Projektów Realizacji Inwestycji Ampertech. To wysoce wykwalifikowani specjaliści, którzy posiadają bogate doświadczenie w projektowaniu i wykonywaniu instalacji elektrycznych i teletechnicznych. Ponadto oferowany zakres usług Ampertech jest bardzo szeroki. Firma zajmuje się projektowaniem i wykonawstwem instalacji fotowoltaicznych, instalacji elektrycznych i teletechnicznych, a także projektowaniem systemów automatyki przemysłowej.

Opracowanie:
Gorzów Wielkopolski, al. 11 Listopada 91 lok. 1
tel. 509 445 005
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz