Materiał Partnera

Instalacje fotowoltaiczne alternatywnym sposobem na uzyskanie energii

Instalacje fotowoltaiczne alternatywnym sposobem na uzyskanie energii

Instalacje fotowoltaiczne to rewelacyjny wynalazek pozwalający na łatwą zamianę energii słonecznej w prąd stały. Proces ten zachodzi w ogniwach fotowoltaicznych, czyli elementach budujących panele słoneczne, a do używania uzyskanego w ten sposób prądu konieczne jest posiadanie specjalnego inwertera. Korzystanie z fotowoltaiki przyczynia się do obniżenia wysokości rachunków i jest kolejnym dużym krokiem w stronę nowoczesności.

Krótka lekcja fizyki, czyli zasada działania instalacji fotowoltaicznych

Zamiana promieni słonecznych na energię elektryczną o parametrach zbliżonych do tej w sieci publicznej wydaje się cudem. Jednak za proces ten odpowiada wyłącznie kilka podstawowych praw fizyki, spośród których najważniejszą rolę odgrywa efekt fotowoltaiczny. Ta niezwykle korzystna przemiana swój początek ma na powierzchni paneli słonecznych wykonanych z krzemu. Pierwiastek ten, pod wpływem kontaktu ze światłem, pochłania foton i wybija elektron ze swojej pozycji. Następnie system instalacji umożliwia połączenie zmuszonych do ruchu elektronów z elektronami w sieci elektrycznej. Końcowym etapem tego procesu jest przekształcenie uzyskanej porcji energii słonecznej w prąd zmienny, czyli pożądaną energię elektryczną. Dzieje się to za sprawą inwertera - obowiązkowego elementu budowy każdej instalacji fotowoltaicznej. Czynnikiem kluczowym dla efektywnego działania fotowoltaiki jest dostęp do promieni słonecznych, dlatego konstrukcje tego typu umieszcza się najczęściej na południowej stronie dachów. 

Niełatwy wybór  instalacji fotowoltaicznej

Niezależność od wzrostów cen prądu oraz możliwość odbierania w dowolnym momencie wyprodukowanych w ciągu roku porcji energii to tylko jedne z wielu zalet płynących z korzystania z tej metody wytwarzania prądu. Kolejną ważną cechą fotowoltaiki jest bowiem jej bezinwazyjny wpływ na środowisko naturalne oraz designerska konstrukcja paneli solarnych dodająca domu nowoczesnego akcentu. Dobór odpowiedniej fotowoltaiki stanowi jednak nie lada wyzwanie, dlatego zadanie to warto zlecić wykwalifikowanym specjalistom lub skorzystać z kalkulatorów online. Firmą zajmującą się fachowym doradztwem, a także montażem instalacji PV jest SOMERGY. Eksperci w dziedzinie energii odnawialnej usługi doboru elementów fotowoltaiki rozpoczynają od analizy efektu ekonomicznego uzyskanego w wyniku zastosowania poszczególnych rozwiązań, uwzględniając przy tym bilans rocznego i dziennego zużycia energii elektrycznej w budynku. Warto zadbać o tę część realizacji projektu, gdyż ma ona bezpośredni wpływ na wydajność procesu, a co za tym idzie - oszczędność!

Opracowanie:
Łętowice 307
tel. 796 411 820
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz