Materiał Partnera

Instalacje elektryczne od podstaw: jak zaplanować elektrykę w domu?

Instalacje elektryczne od podstaw: jak zaplanować elektrykę w domu?

Projektując dom lub mieszkanie trzeba pamiętać, że odpowiedni montaż instalacji elektrycznej jest kluczowy z powodów praktycznych, jak i estetycznych. Z jednej strony, nie chcemy przecież zaśmiecać pomieszczeń plątaniną przedłużaczy. Z drugiej zaś, rozmieszczenie oświetlenia będzie w dużej mierze decydowało o nastroju wnętrz i naszym komforcie. Dlatego warto zapoznać się z naszym poradnikiem jak zaplanować instalacje elektryczne od podstaw.

Wykonywanie instalacji elektrycznych zgodnie ze specyfiką pomieszczeń

Być może nie odkryjemy Ameryki, ale musimy z całą mocą podkreślić, że nie da się dobrze rozplanować elektryki bez uwzględnienia projektów pomieszczeń. Każdy pokój to inne zapotrzebowanie na punkty zasilania, zarówno pod względem ilości, jak i rozmieszczenia. Dlatego na etapie montażu instalacji elektrycznej musimy zastanowić się, jak umeblujemy poszczególne strefy domu. Wziąć pod uwagę należy po pierwsze oświetlenie, a po drugie liczbę podłączanych do gniazdka urządzeń.

Przykładowo, -kuchnia jest strefą, w której nad blatami roboczymi potrzebne będzie jak najwięcej gniazdek. Używamy bowiem na co dzień coraz większej liczby urządzeń elektrycznych, jak czajnik, ekspres do kawy czy toster. A musimy pozostawić jeszcze miejsce na podłączenie tych używanych sporadycznie, jak blender czy mikser. Jeżeli w sypialni planujemy stoliki nocne po obu stronach łóżka, odpowiedni układ gniazdek pozwoli nam na obu stolikach postawić nocną lampkę, a także wygodnie podłączać ładowarkę do telefonu. Rozmiar pomieszczeń także wpływa na plan instalacji, ponieważ w większych pomieszczeniach warto zaplanować poza oświetleniem głównym też punktowe.

Jak zaprojektować instalacje elektryczne od podstaw – kilka praktycznych wskazówek

Planując instalację warto unikać kilku typowych błędów. Po pierwsze, pamiętajmy, że lepiej mieć o kilka gniazdek za dużo niż za mało. W końcu nikt nie chce kuć ścian świeżo wybudowanego czy wyremontowanego domu, aby rozbudować elektrykę. Najlepszym rozwiązaniem jest zamontowanie gniazdka w każdym rogu pomieszczenia. W przypadku korytarzy, zaleca się umieścić jedno co 5 metrów długości, ale najlepiej, aby było ono podwójne.

Równie ważne jest uwzględnienie kierunku otwierania drzwi w pokojach – w końcu gniazdka powinny być łatwo dostępne, na przykład gdy chcemy podłączyć odkurzacz. Każdy dobry elektryk wykona nam instalację także zgodnie z zasadą, że kable należy prowadzić wzdłuż prostych linii, aby potem przypadkiem nie przewiercić instalacji wiercąc dziurę w ścianie, gdy wieszamy meble czy dekoracje. Instalatorstwo Elektryczne Krystian Drozda to firma, która profesjonalnie wykona instalację elektryczną od podstaw. Od lat zajmujemy w rankingu elektryków w regionie wysokie miejsce i cieszymy się zaufaniem klientów. Oferujemy montaż i serwis instalacji elektrycznych – nasi elektrycy zadbają o solidnie wykonaną i bezpieczną instalację w Twoim domu.

Opracowanie:
Zadębce 53
tel. 721 022 803
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz