Artykuł sponsorowany

Instalacje elektryczne – domowy prąd bez zbędnych napięć

Instalacje elektryczne – domowy prąd bez zbędnych napięć

Współczesny dom nie może funkcjonować bez energii elektrycznej. Instalacja elektryczna (bardzo często porównywana do krwioobiegu) stanowi jeden z najważniejszych elementów, które wpływają na komfort i wygodę mieszkania. Niemniej jednak, aby płynący nią prąd nie stanowił dla nas zagrożenia, instalacja musi być wykonana w określony sposób, zgodnie z obowiązującymi normami.

Bezpieczna instalacja bez błędów

Rozplanowanie instalacji elektrycznej w mieszkaniu stanowi kwestię bardzo indywidualną. Wiele w takim przypadku zależy od naszego stylu życia, a także planowanej liczby urządzeń elektrycznych, z których będziemy korzystać. Dlatego przed stworzeniem schematu warto znać przynajmniej wstępny projekt pomieszczeń. Plan kuchni, łazienki czy salonu pomoże wskazać rozmieszczenie najważniejszych sprzętów.

Źle wykonana instalacja elektryczna stwarza duże zagrożenie, które w razie awarii może doprowadzić nawet do pożaru. Wielu inwestorów popełnia błąd, decydując się na samodzielne przeprowadzenie tego typu prac – zarówno wykonanie instalacji elektrycznej w nowym domu, jak i modernizację istniejącej należy zlecić specjaliście posiadającemu odpowiednie uprawnienia, na przykład Emilowi Kwiatkowskiemu z firmy Domal z Wałcza. Wykonanie tego rodzaju robót projektowo-instalacyjnych przez fachowca pozwoli nam uniknąć podstawowych błędów, takich jak:

  • zbyt mała liczba gniazd i punktów oświetleniowych – co najczęściej zaobserwować można już po wprowadzeniu się do domu. Wtedy to okazuje się, że podłączenie czajnika elektrycznego lub innego urządzenia wymaga skorzystania z przedłużacza, a w pomieszczeniach jest zbyt ciemno,
  • źle określone zapotrzebowanie na moc – która powinna być dostosowana
    i przewidziana pod kątem urządzeń typu zmywarka, kuchenka termy, itp., charakteryzujących się dużym poborem prądu,
  • brak uziemienia niezbędnego dla bezpieczeństwa wewnętrznej instalacji domowej. Budując nowy dom, uziemienie najtaniej i najłatwiej zrobić już na etapie fundamentów,
  • nieprawidłowe ułożenie przewodów (a także niewłaściwe ich łączenie) – układanie instalacji elektrycznej po skosie (przewody powinny być układane pionowo i poziomo) lub w pobliżu kołów, kominków i innych źródeł ciepła może być przyczyną awarii,
  • zbyt mała liczba obwodów elektrycznych – dotyczy to przede wszystkim urządzeń
    o większej mocy, typu pralka, lodówka, kuchenka lub kocioł, w przypadku których chodzi o to, żeby nie obciążać nadmiernie jednego obwodu, przy jednoczesnym zapewnieniu niezawodności działania.

Należy również pamiętać o odpowiednich zabezpieczeniach przepięciowych, przeciążeniowych i chroniących przed porażeniem, które powinny znaleźć się w rozdzielni elektrycznej naszego domu. Każdy obwód powinien być zabezpieczony wyłącznikiem nadprądowym, który chroni go przed nadmiernym obciążaniem oraz skutkami zwarć. Liczba włączników zależeć będzie od liczby obwodów w instalacji.

Instalacje elektryczne w rękach fachowców

Zaufany, dobry elektryk z uprawnieniami to podstawowy warunek przystąpienia do wykonania prac instalacyjnych. Elektrycy jako grupa zawodowa mogą ubiegać się o uzyskanie kilku rodzajów uprawnień, między innymi w zakresie eksploatacji, budowlanych, rzeczoznawcy, audytora energetycznego itp. Najpopularniejszą grupą są uprawnienia w zakresie eksploatacji urządzeń, instalacji i sieci energetycznych. Ważne są też uprawnienia do wykonywania pomiarów odbiorczych instalacji elektrycznej. Dobrze, jeśli nasz fachowiec dysponuje również uprawnieniami budowlanymi w zakresie instalacji elektrycznych, są one potrzebne jednak nie tyle do wykonania, co do zatwierdzenia instalacji.

Właściwie wykonana instalacja elektryczna to przede wszystkim bezpieczne i komfortowe użytkownie urządzeń elektrycznych w całym domu. Powinna być ona jednak stworzona przez specjalistów w oparciu o odpowiedni projekt.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz