Artykuł sponsorowany

Instalacje chłodnicze w przetwórstwie żywności

Instalacje chłodnicze w przetwórstwie żywności

Żywność należy do produktów nietrwałych. Poza ryzykiem strat materialnych psucie produktów spożywczych może stanowić również zagrożenie zdrowotne dla konsumentów. Zapobieganie rozwojowi groźnych drobnoustrojów wymaga odpowiednich warunków przechowywania, a więc niskiej temperatury.

Nowoczesne urządzenia chłodnicze

Podstawą przechowywania żywności w przemyśle przetwórczym jest zachowanie niskich temperatur. Wymaga się zarówno chłodzenia produktów przeznaczonych do przerobu, jak i często zamrażania gotowych wyrobów. Każda z tych opcji potrzebuje innych temperatur, a więc i innych urządzeń chłodniczych. Muszą być przeznaczone do tworzenia konkretnego środowiska.

Nowoczesne urządzenia chłodnicze stanowią podstawowe wyposażenie przetwórni. Dlatego powinny być zaprojektowane i wykonane zgodnie z konkretnym zapotrzebowaniem danej linii produkcyjnej. W tworzeniu takich projektów, a następnie w ich praktycznej realizacji specjalizują się firmy takie jak Adam Odoj Klimart. Przedsiębiorstwa takie zatrudniają specjalistów posiadających odpowiednią wiedzę i doświadczenie. Możliwości projektowe zwiększa też dostęp do nowoczesnych urządzeń – komór chłodniczych, agregatów różnego rodzaju, osuszaczy i skraplaczy, chłodnic, zespołów sprężarkowych czy central chłodniczych.

Możliwości nowoczesnych urządzeń chłodniczych

Porównując nowoczesną technikę chłodniczą do klasycznych lodówek i zamrażarek widzimy, jak na dłoni ogromny postęp technologiczny. Oferowane przez producentów urządzenia stwarzają szerokie możliwości programowania atmosfery, w jakiej przechowywane są produkty do przetwarzania, jak i gotowe wyroby.

Począwszy od chłodzenia aż po głębokie zamrażanie – możliwe jest osiąganie temperatur w zakresie od kilku stopni na plusie do -45°C. Dzięki temu możliwe jest nawet bardzo długie przechowywanie produktów łatwo psujących się. Nie można też zapomnieć o agregatach pozwalających na precyzyjne kontrolowanie temperatury wody, a dzięki temu – również na precyzyjne sterowanie środowiskiem w otoczeniu produkcyjnym. Chodzi nie tylko o schładzanie i mrożenie, ale również o precyzyjne, stopniowe obniżanie temperatury w tempie, które zostało ściśle zaprogramowane.

Jedną z ważnych funkcji nowoczesnych systemów chłodzących jest też możliwość tzw. szybkiego zamrażania. Systemy te umożliwiają uzyskiwanie bardzo niskich temperatur w krótkim czasie. Taki proces zapobiega powstawaniu jakichkolwiek ognisk bakterii, które mogłyby wywołać psucie się żywności.

Co oferują nowoczesne firmy?

Przedsiębiorstwa usługowe takie jak wspomniany Klimart specjalizują się w projektowaniu, sprzedaży i montażu systemów chłodniczych. Oznacza to, że wybrany specjalista z doświadczeniem i umiejętnościami przygotuje projekt systemu chłodzącego dla każdej firmy, niezależnie od jej profilu i wymaganych warunków pracy. Projekt oparty będzie na nowoczesnych urządzeniach takich jak: agregaty chłodnicze, komory chłodnicze, centrale wentylacyjne czy osuszacze powietrza. Ponadto nowoczesne urządzenia poddawane są przez firmy z branży chłodniczej systematycznej kontroli, a przy stałej współpracy – są również serwisowane i konserwowane w przewidzianych odstępach czasu. W razie potrzeby firmy oferują też profesjonalne usuwanie awarii i nieszczelności.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz