Artykuł sponsorowany

Instalacje C.O. - Dlaczego tak ważny jest projekt?

Instalacje C.O. - Dlaczego tak ważny jest projekt?

Instalacja grzewcza w domu jest niezbędna dla zapewnienia w domach, obiektach użytkowych właściwej temperatury w domach w okresie jesienno-zimowym. W okresie od mniej więcej połowy września do połowy maja konieczne jest „zasilenie domu ciepłem” z zewnątrz. Wiosną i jesienią są to okresowe okresy dogrzewania domów, zimą praktycznie codziennie należy regulować poziom ciepła w domu przy pomocy zewnętrznych źródeł ciepła. Jak prawidłowo wykonać instalację C.O.?

Uważaj na moc urządzeń grzewczych

W przypadku projektowania instancji C.O. żeby dobrać odpowiednio moc urządzeń grzewczych do charakteru, wielkości obiektu budowlanego. Błąd w fazie projektowania może wiązać się z problemami w trakcie użytkowania instalacji. W wyniku złego doboru mocy grzewczej kotłów możemy obserwować zbyt niską temperaturę w ogrzewanych pomieszczeniach w skrajnie niskich temperaturach na zewnątrz (poniżej -20°C) lub też zbyt duże koszty ogrzewania w stosunku do zapotrzebowania na ciepło obiektu budowlanego. Fakt ten pokazuje, jak istotne jest z punktu widzenia zarówno ergonomii użytkowania, jak i komfortu użytkowników budynków ogrzewanych instalacjami C.O. powierzenie projektu instalacji C.O. doświadczonym w branży grzewczej firmom. Takim jak np. firma Thermotechnika w Tarnowskich Górach.

Budowa instalacji C.O. to nie tylko wyznaczenie miejsca zainstalowania grzejników i punktów podłączenia rur instalacyjnych, czy też stref montażu rozdzielaczy na poszczególnych kondygnacjach. To również konieczność obliczenia zapotrzebowania na ciepło obiektu budowlanego obliczenia realnego poziomu strat ciepła. Nie ma dwóch identycznych obiektów budowlanych. Każdy z obiektów ma swoje unikalne cechy, mikroklimat, izolację zewnętrzną budynku, czy też zastosowany rodzaj stolarki otworowej. Tu wszystko ma znaczenie, jeśli chodzi o wykonanie w pełni użytecznej i ekonomicznej instalacji C.O. Fachowcy z branży grzewczej doskonale znają się na sposobie odczytu podawanej przez producentów kotłów grzewczych mocy kotłów grzewczych. Żaden projekt instalacji C.O. nie powinien opierać się na założeniach teoretycznych. Moc urządzeń grzewczych podawanych wskaźnikiem 100 W/m² trzeba odnieść do zapotrzebowania na ciepło budynku, w którym zamierzamy wykonać instalację grzewczą.

O czym trzeba pamiętać, projektując instalację C.O.?

Moc urządzeń grzewczych to z pewnością jedna z ważniejszych kwestii. Drugim istotnym parametrem, którego nie można pominąć podczas projektu i montażu instalacji C.O., jest ciśnienie dyspozycyjne. Ciśnienie dyspozycyjne to szybkość, z jaką woda płynie w instalacji. Od tego zależy cicha praca instalacji C.O. Zbyt duże ciśnienie dyspozycyjne powoduje hałas w praktycznie każdym elemencie regulacyjnym instalacji, zaworach grzejnikowych. Nieprawidłowości w szybkości przepływu wody można wykryć, obserwując zachowanie instalacji po przykręceniu zaworu w grzejniku. Brak stabilności przepływu wody można usłyszeć od razu. Tylko wcześniejsze obliczenie przepływów w instalacji pozwala zoptymalizować ciśnienie dyspozycyjne do potrzeb danego budynku.

Trzecim ważnym aspektem decydującym o prawidłowym projekcie instalacji C.O. jest dobór odpowiedniego rodzaju, odpowiedniej mocy grzejników. Od ich mocy bowiem zależy efektywność przekazywania ciepła przenoszonego przez wodę grzewczą.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz