Materiał Partnera

Instalacja gazowa w aucie. Czy to się opłaca?

Instalacja gazowa w aucie. Czy to się opłaca?

Wysokie ceny benzyny rzutują na fakt, że wiele osób decyduje się na założenie instalacji LPG w swoim aucie. Powszechnie uważa się, że taki montaż przysporzy każdemu wiele oszczędności. Czy aby na pewno?

Mniejsze koszty eksploatacji

Generalnie auto napędzane gazem pozwala zmniejszyć koszty eksploatacji pojazdu o ok. 30%. Zdecydowanie najbardziej opłaca się zakładanie instalacji LPG w samochodzie posiadającym duży silnik, który potrzebuje dużo paliwa. Sam gaz jest stosunkowo tani, natomiast droższe będą przeglądy, wtryski i filtry gazu, częściej trzeba będzie wymieniać także świece i przewody zapłonowe. W przeszłości przestawienie samochodu na gaz wiązało się także z obniżeniem mocy. Dziś technologia jest nowoczesna i nie ma takiego problemu.

Duży wzrost zainteresowania instalacją gazową przypada w Polsce na lata 90., od tego momentu obserwuje się sukcesywny przyrost liczby zamontowanych instalacji LPG. Największe powodzenie odnotowano w roku 2007, gdy użytkowanie benzyny w stosunku do gazu było o wiele droższe. Wtedy to masowo powstawały warsztaty oferujące montaż LPG, niestety wiele z nich oferowało usługi niskiej jakości, co w końcu, na szczęście, objął kontrolą Instytut Transportu Samochodowego. To posunięcie wyeliminowało wielu przypadkowych montażystów bez kwalifikacji.

By instalacja LPG była niezawodna powinna spełniać trzy warunki:

  • musi być precyzyjnie dobrana do wybranego modelu silnika
  • powinna cechować się wysoką jakością każdego komponentu  
  • konieczna jest profesjonalna instalacja

Należy wybrać sprawdzoną firmę montażową, niestety zdarzają się często takie sytuacje, że montażyści oferują tanie, niskiej jakości instalacje, które nigdy nie będą doskonale współpracowały z silnikami. W efekcie zamiast korzyści pojawiają się same problemy.

Na rynku jest ogromny wybór instalacji LPG, za najlepsze uznawane są instalacje holenderskie. Holandia ma jedną z najdłuższych tradycji użytkowania instalacji gazowych, zdobyte przez Holendrów doświadczenie w tej dziedzinie owocuje znakomitą jakością i precyzją tychże instalacji.

LPG

LPG to skrót angielskiej nazwy (Liquefied Petroleum Gas), oznacza mieszankę propanu i butanu, która stanowi wszechstronne źródło energii. Paliwo to zasila silniki benzynowe, zarówno gaźnikowe, jak i z jedno- i wielopunktowymi układami wtryskowymi. Samochody z zamontowaną instalacją LPG korzystają także częściowo z benzyny, dzieje się to przy rozruchu silnika, takie są wymagania techniczne. Zaawansowana technicznie instalacja LPG automatycznie przełączy się z benzyny na gaz, natomiast mniej zaawansowana wymaga przełączania ręcznego.

LPG użytkuje się jako gaz, natomiast przechowuje się go w pojemnikach pod ciśnieniem, ma wtedy postać cieczy. Przy normalnym ciśnieniu i w temperaturze pokojowej LPG przyjmuje postać gazu. Butlę, w której się przechowuje i transportuje LPG, wypełnia się zwykle do 80% lub 85% objętości. Dzięki temu rozszerzająca się pod wpływem temperatury ciecz nie rozerwie butli.

Eksploatacja samochodu z LPG

W obecnej chwili dostępne są skomputeryzowane, wysokiej jakości instalacje LPG. By funkcjonowały jak najdłużej i były sprawne, konieczne jest właściwe serwisowanie. Gdy przejedziemy około 15 tys. kilometrów trzeba wymienić filtr, sprawdzić szczelność instalacji oraz wykonać diagnozę komputerową, czy nie pojawiają się błędy działania, np. sterownika. Ze względu na bezpieczeństwo eksploatacji instalacji LPG obowiązkowe są także coroczne badania okresowe w stacji kontroli pojazdów, tu sprawdzana jest szczelność.

Używanie samochodu z LPG jest bezpieczne, butla, w której znajduje się gaz, jest specjalna i znacznie mocniejsza niż tradycyjny zbiornik na benzynę. Wyposażona jest w zawór o takiej konstrukcji, która gwarantuje, że gaz nie wycieknie nawet wtedy, gdy silnik pracuje, a uszkodzone zostaną przewody transportujące gaz w stanie ciekłym. Podczas mocnego zderzenia butla wypadnie z auta nienaruszona.

Obowiązujące w naszym kraju przepisy są bardzo restrykcyjne w kwestii instalacji LPG, znacznie bardziej niż w innych krajach europejskich. Oprócz podstawowego badania, zgodnego z regulaminem ECE 67 R 01, wykonywanego przez samego producenta, obowiązuje także badanie przez Transportowy Dozór Techniczny. Szczegółowa kontrola jakości dopuści samochód do eksploatacji na 10 lat, po tym czasie konieczne jest następne badanie. Najbezpieczniej jest tankować LPG w stacjach sieciowych. Tu mamy gwarancję jakości, że paliwo będzie miało odpowiednie proporcje.

Jeśli chcesz zamontować w swoim samochodzie instalację LPG, nie ryzykuj i zwróć się do rzetelnego fachowca. Auto-Gaz. W. Wieczorek to firma godna Twojego zaufania. Tu uzyskasz profesjonalne doradztwo i pomoc w wyborze najlepszej instalacji gazowej, idealnie dopasowanej do konkretnego samochodu.

Oceń artykuł (4)
4.0
Komentarze
Dodaj komentarz