Materiał Partnera

Instalacja elektryczna. Co powinna zawierać rozdzielnica?

Instalacja elektryczna. Co powinna zawierać rozdzielnica?

Rozdzielnica jest sercem układu elektrycznego. Mieści się tam wiele bardzo istotnych podzespołów. Wyróżnia się rozmaite rodzaje rozdzielnic, jednak ich rola w układzie elektrycznym zawsze jest bardzo ważna. W tym tekście opisujemy, co powinno znaleźć się w rozdzielnicy i podpowiadamy, gdzie kupić podzespoły niezbędne do budowy dobrej, nowoczesnej instalacji elektrycznej.

Czym jest rozdzielnica?

Rozdzielnica bywa też nazywana tablicą rozdzielczą. W zwykłych, niezbyt skomplikowanych instalacjach elektrycznych zwykle jest tylko jedna rozdzielnica. Mówiąc dość ogólnie, rozdzielnica zawiera różnego rodzaju aparaty, które służą do rozdziału i łączenia poszczególnych obwodów, a także urządzenia sterownicze i zabezpieczenia. Do rozdzielnicy przyłącza się kabel prowadzący do skrzynki z licznikiem oraz obwody instalacji elektrycznej. Dość często rozdzielnice montuje się w ścianach, ale można też je zakładać na ich powierzchni. Sprzedażą wysokiej jakości elementów instalacji elektrycznej zajmuje się firma Scrame-Polska Sp. z o.o.

Zawartość rozdzielnicy

W rozdzielnicy znajdziemy między innymi wyłączniki różnicowoprądowe. To one reagują na nieprawidłową pracę instalacji, odłączając jej zasilanie – w ten sposób zabezpieczają nas przed porażeniem prądem. Zgodnie z prawem budowlanym w rozdzielnicy powinien znaleźć się co najmniej jeden taki wyłącznik. W praktyce jednak zwykle montuje się ich kilka – to zapewnia wyższe bezpieczeństwo i sprawia, że każdy wyłącznik odpowiada za pojedynczy obwód, dlatego w razie awarii nie tracimy zasilania w całym domu, tylko w obwodzie, w którym wystąpił problem. Im mniej obwodów chroni jeden wyłącznik, tym bezpieczniejsza jest instalacja. Oprócz wyłączników różnicowoprądowych potrzebne są też wyłączniki nadprądowe – czyli tak zwane korki lub bezpieczniki. To one chronią instalację elektryczną przed zwarciem i skutkami przepływu prądów przeciążeniowych. Zakłada się je na każdym obwodzie. Kolejnym elementem, który musi znaleźć się w rozdzielnicy elektrycznej, są rozłączniki izolacyjne – dzięki nim możemy odłączyć cały układ lub pojedynczy obwód od napięcia. Przydaje się to przede wszystkim podczas remontów lub napraw instalacji. Niezbędne są też ochronniki przeciwprzepięciowe. To one obniżają wartość napięć i prądów, chroniąc instalację oraz podłączone do niej urządzenia. Oprócz tego w rozdzielnicach często znajdują się takie elementy jak lampki, które sygnalizują napięcie w określonych przyłączach oraz programatory do sterowania obwodami – na przykład do załączania obwodu z oświetleniem przed domem o określonej porze.

Opracowanie:
Zawiercie, Leśna 22
tel. 32 671 71 12
Oceń artykuł (0)
0,0
Komentarze
Dodaj komentarz