Inspiracja na zimowy wyjazd. Dlaczego warto pojechać do Szczyrku?

Inspiracja na zimowy wyjazd. Dlaczego warto pojechać do Szczyrku?

Beskid Śląski to region urokliwy oraz atrakcyjny turystycznie, zarówno latem, jak i zimą. Nic dziwnego więc, że turyści ciągną tam, by chodzić po górach, jeździć rowerem, podziwiać krajobrazy, lecz nader wszystko – uprawiać sporty zimowe. Na terenie tym panują bardzo dobre warunki narciarskie: zimą temperatury są niskie, a opady śniegu intensywne, lokalne władze postawiły więc na rozwój infrastruktury narciarskiej. Najlepszą bazę w okolicy znajdziemy w Szczyrku. Dziś zastanawiamy się, dlaczego warto tam pojechać.

Pozycjonowanie stron Pozycjonowanie stron

Szczyrk: położenie miasta

Szczyrk jest niewielkim, nieco ponad pięciotysięcznym miastem położonym na terenie byłego województwa bielskiego między Ustroniem a Żywcem, w dolinie kapryśnej i rwącej rzeki Żylicy. Dostaniemy się doń jadąc na południe z Bielska-Białej drogą wojewódzką 942 w kierunku Wisły. Miejscowość ma turystyczno-wypoczynkowy charakter, bo otoczona jest przez szczyty Beskidu Śląskiego, w tym Klimczok, Skrzyczne, Magurę, Malinowską Skałę i inne, zaś na jej terenie i w okolicy położone są zabytki oraz liczne obiekty sportowe. Co ważne, cały obszar Beskidu Śląskiego i sąsiadującej Żywiecczyzny obfituje w podobne atrakcje, zatem jadąc do Szczyrku możemy swobodnie odwiedzić już na miejscu Wisłę, Żywiec, Ustronie, Brennę, Istebną czy odległe o kilkanaście kilometrów Bielsko-Białą.

Baza sportowo-rekreacyjna w Szczyrku

Pogoda w Szczyrku wprost zachęca zimą do uprawiania białego szaleństwa, przeto miasto jest doskonale przygotowane do przyjęcia jego miłośników. A turystów przyjmować zaczęło zaraz po zakończeniu I wojny światowej! Na terenie gminy znajdziemy przestrzeń i infrastrukturę na potrzeby uprawiania sportów zimowych różnego typu. Dla miłośników nart biegówek znajdzie się długi na 1850 m tor narciarski, pełniący latem funkcję toru rowerowego do jazdy cross. Trasa zadowoli zarówno amatorów, jak i doświadczonych wielbicieli narciarstwa w stylu norweskim.

Istotnym z punktu widzenia polskiego sportu jest znajdujący się w Szczyrku kompleks Centralnego Ośrodka Sportu (COS Szczyrk), jest to bowiem ośrodek przygotowań olimpijskich. To tam znajdziemy kolejkę na Skrzyczne, tam też są trzy skocznie narciarskie Skalite, ponadto ogólnodostępny basen, hala gimnastyczno-widowiskowa, stadion piłkarski i inne instalacje letnie. Ciekawostka – na terenie tego obiektu znajduje się najdłuższa czarna trasa w Polsce (około 3,2 km długości, stopień nachylenia stoku – 34%), co z pewnością zadowoli amatorów mocnych wrażeń.

Inne ośrodki narciarskie w Szczyrku to między innymi Ośrodek Szkoleniowo-Wypoczynkowy Beskidek z kolejną trasą czarną, trasą czerwoną i wyciągiem orczykowym, Kompleks „Biały Krzyż” z dwoma wyciągami i wyjątkowo dobrze zadbanymi trasami, Szczyrkowski Ośrodek Narciarski w Czyrnej-Solisku o dwóch stacjach, trzynastu wyciągach i tyluż trasach, Snow Parkiem dla snowboardzistów, wypożyczalniami, przedszkolem narciarskim itp. Warto wiedzieć, że niektóre trasy narciarskie w Szczyrku posiadają homologację FIS, czyli Międzynarodowej Federacji Narciarskiej. Oznacza to, że mogą się tam odbywać zawody pod auspicjami tej organizacji. Realne warunki do jazdy na tych i innych stokach można obserwować przez internet – wystarczy w wyszukiwarkę wpisać frazę Szczyrk kamery.

Szczyrk

Szczyrk: atrakcje turystyczne i zabytki

A co jest godnego zobaczenia w Szczyrku i najbliższych okolicach? Co warto zwiedzić? Na początek polecamy obiekty architektury sakralnej. Przy ul. Kolorowej (odchodzącej od głównej ul. Beskidzkiej) znajdziemy najstarszy w mieście zabytek sakralny – Sanktuarium św. Jakuba Apostoła. Historia świątyni sięga na ponad 200 lat wstecz, zaś w jej wnętrzu znajdziemy nie tylko uduchowioną i pełną zadumy atmosferę małego, drewnianego kościółka, ale też kropielnicę i chrzcielnicę z 1800 roku, XVII-wieczny obraz z wizerunkiem św. Jana oraz piękną, zabytkową ambonę.

Drugim wartym zwiedzenia obiektem jest również sanktuarium, tym razem jednak Sanktuarium Matki Boskiej Szczyrkowskiej „Na Górce”. Jest to miejsce objawienia się Najświętszej Marii Panny w dn. 25 lipca 1894 r. i najważniejsze miejsce kultu religijnego w okolicy. Świątynia kusi również znajdującą się obok maryjną grotą, w której bije źródełko. Nie jest to jedyna grota w okolicy: będąc w Szczyrku można również zawędrować do lokalnych jaskiń. Są to Malinowska, Salmopolska, Lodowa i w Klimczoku. Zwiedzając zaś miasto pospacerujmy po deptaku – ścieżce biegnącej nad Żylicą (dotrzemy dzięki niej do innych, ciekawych punktów turystycznych), obejrzyjmy również Plac św. Jakuba.

Szczyrk – noclegi

Jak już zostało to powiedziane wcześniej, potencjał Szczyrku zaczął rozkwitać już po I wojnie światowej, kiedy to poaustriackie koszary i lazarety zaadaptowano na potrzeby przyjmowania turystów. Dziś Szczyrk może pochwalić się bogatą bazą noclegowo-wypoczynkową. Na turystów czekają miejsca w placówkach noclegowych różnego typu i klasy. Są to kwatery, prywatne pokoje, apartamenty, domki, pensjonaty, ośrodki wczasowe, schroniska, hotele, a nawet gospodarstwa agroturystyczne. Odwiedzający Szczyrk z pewnością odnajdą tu nocleg dopasowany do własnych potrzeb i możliwości. Tak ci potrzebujący tylko miejsca na sen blisko stoku, jak i miłośnicy placówek z górnej półki, z basenami, termami, strefą SPA, usługami wellness, gabinetami odnowy biologicznej etc. 

Zobacz także pomysł na ferie w Szklarskiej Porębie.

Opracowanie:
Małgorzata
Redaktor pkt.pl
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz

Przeczytaj także

Wyszukaj firmy z branży