Innowacyjność wspierana przez państwo. Poznaj programy i strategie

Innowacyjność wspierana przez państwo. Poznaj programy i strategie

Innowacje to podstawy konkurencyjnej gospodarki. Dbanie o nie i rozwijanie możliwości do ich powstawania są i stają się priorytetowymi działaniami nie tylko w firmach, ale i rządach wielu państw świata. „Od dziś innowacyjna gospodarka staje się strategicznym zadaniem państwa” – informuje w najnowszym komunikacie MIR.

Pozycjonowanie stron Pozycjonowanie stron

Rady ds. Innowacyjności

Zdając sobie sprawę z wagi wszelkich działań innowacyjnych, nowy polski rząd powołał Radę ds. Innowacyjności. W jej skład wchodzą: Mateusz Morawiecki – wicepremier, minister rozwoju (Przewodniczący Rady), prof. Piotr Gliński – wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego, Jarosław Gowin – wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego, Anna Streżyńska – minister cyfryzacji oraz Dawid Jackiewicz, minister skarbu. „Gremium to będzie inicjować działanie oraz proponować rozwiązania, które pozwolą aktywnie wspierać przedsiębiorców w poszukiwaniu nowych produktów i procesów oraz angażować polski kapitał, a w konsekwencji przyczyniać się do tworzenia przewag konkurencyjnych naszej gospodarki” – podaje Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju.

Nowy organ będzie miał wiele zadań. Pierwsze z nich zostały już wyznaczone, a są wśród nich:

  • skoordynowanie instrumentów polityki proinnowacyjnej, by zbudować nowe „połączenia neuronowe” pomiędzy strategicznymi programami i instrumentami finansowymi, które dziś nie są ze sobą powiązane;
  • opracowanie systemu zachęt dla przedsiębiorców i przedstawicieli świata nauki, które mają przyczynić się do wzrostu wydatków przeznaczanych na działalność badawczo-rozwojową;
  • aktywne wpływanie na politykę zamówień publicznych, która uwzględni atrakcyjne rozwiązania, produkty i procesy powstałe w oparciu o wprowadzone instrumenty.

 „Konkurencyjność polskiej gospodarki zależy głównie od inwestycji w innowacje, które – dzięki uruchamianym właśnie mechanizmom – staną się motorem zmian nie tylko technologicznych, ale przede wszystkim społecznych. Chcemy efektywnie zainwestować ponad 16 mld euro przeznaczonych na innowacje w krajowych i regionalnych programach oraz rodzimego kapitału, aby polskie produkty stały się cenionym i poszukiwanym dobrem na światowych rynkach. W tym celu premier Beata Szydło powołała Radę ds. Innowacyjności” – podaje MIR, którego przedstawiciele równocześnie podkreślają, że „wszystkie planowane przez Radę działania, będą szeroko konsultowane z przedsiębiorcami, przedstawicielami świata nauki, samorządami – polskim wehikułem nowoczesnej gospodarki”.

Programy i inne

Każde działania, zwłaszcza te dotyczące innowacyjnych rozwiązań potrzebują wsparcia. Znaleźć je można w wielu miejscach, w tym w ustawach i programach rządowych. Jak wspomina MIR – „Założeniem jest, by w ciągu roku rozpocząć wdrażanie programów wspierających najważniejsze dziedziny z punktu widzenia innowacyjności gospodarki”. Oto kilka głównych przykładów opisywanych w komunikacie instytucji:


START IN POLAND. Innowacje powstają nie tylko w dużych przedsiębiorstwach. Zazwyczaj te najbardziej rewolucyjne rodzą się w małych firmach, np. technologicznych. "Start in Poland" to instrument mający na celu wykorzystanie potencjału finansowego i potrzeb rozwojowych spółek skarbu państwa oraz średnich i dużych firm z polskim kapitałem. Z jednej strony ma on służyć poszukiwaniu odpowiedzi na wyzwania technologiczne czy procesowe, jakie stoją przed czempionami polskiej gospodarki. Z drugiej – wsparciu startujących, kreatywnych przedsiębiorców. Zbudowany w ten sposób program akceleracyjny pozwoli wykorzystać istniejącą już infrastrukturę, potencjał zdolnych i głodnych sukcesów ludzi dla wzmocnienia polskiej gospodarki. Za sto dni zostanie wskazane usytuowanie i wysokość funduszu oraz ogłoszone będą pierwsze konkursy.


USTAWA O WSPIERANIU INNOWACYJNOŚCI. Celem ustawy jest zniesienie barier prawnych, które ograniczają rozwój innowacji. Będzie ona miała charakter horyzontalny, to znaczy zmieni przepisy w wielu innych ustawach. Opracowanie katalogu przepisów wymagających zmiany poprzedzą szerokie konsultacje społeczne. Ich efektem będzie „Biała księga innowacji”, która zostanie wykorzystana w cyklu prac legislacyjnych. Na „100 dni” rządu zostaną przygotowane założenia do ustawy, a właściwy projekt będzie gotowy do końca roku. Przed przygotowaniem projektu ustawy horyzontalnej, przedstawiony zostanie projekt nowelizacji ustawy o wspieraniu innowacyjności. Uwzględniony zostanie w nim m.in. system zachęt podatkowych ułatwiających przedsiębiorcom inwestowanie w innowacje, a do oceny skutków regulacji (tzw. OSR-ów) zostanie dodany punkt dotyczący wpływu regulacji na poziom innowacyjności gospodarki.


PROGRAMY „PIERWSZEJ PRĘDKOŚCI”. Przeprowadzone zostaną przeglądy krajowych inteligentnych specjalizacji (KIS) oraz opracowane plany modyfikacji konkursów (np. w PARP) pod kątem wprowadzenia: programów strategicznych „pierwszej prędkości”, uruchomienia programu z krótką ścieżką aplikacyjną i elastycznym modelem wdrożenia dla przedsiębiorców.


Opracowane na podstawie informacji Ministerstwa Infrastruktury i Rozwoju.

Opracowanie:
Anna
Redaktor pkt.pl
Oceń artykuł (1)
3.0
Komentarze
Dodaj komentarz