Artykuł sponsorowany

Innowacyjne zarządzanie hodowlą – na czym dokładnie polega?

Innowacyjne zarządzanie hodowlą – na czym dokładnie polega?
Czy wiesz, że Polska dysponuje potencjałem, który pozwala na całkowite pokrycie zapotrzebowania mieszkańców na mięso wieprzowe? Według danych statystycznych, sporządzonych przez GUS, pogłowie świń wynosi ponad 10 milionów 500 tysięcy sztuk zwierząt. W hodowlach - większych niż te na własny użytek - współcześnie stosuje się innowacyjne programy, wspomagające zarządzanie. Przeczytaj, które oprogramowanie daje największe możliwości dla producentów trzody chlewnej.

Kilka słów o hodowli trzody chlewnej

Najprościej definiując, trzoda chlewna to hodowlana nazwa świni domowej. Zwierzęta te są hodowane w celu pozyskania niezwykle popularnego w Polsce mięsa – wieprzowiny – oraz innych składników pochodzenia zwierzęcego, takich jak: tłuszcz zwierzęcy, skóra do produkcji butów i torebek, włosie do wyrobu szczotek. Hodowle muszą spełniać jednak szereg wymagań – przede wszystkim powinny  być w jak największym stopniu humanitarne i zgodne z przepisami prawnymi. Właściciele powinni również posiadać obszerną wiedzę z zakresu żywienia i leczenia zwierząt. Warto zaznaczyć, że na rynku istnieje wiele firm, których misją jest zwiększenie komfortu pracy rolników – jedną z nich jest chociażby przedsiębiorstwo Agrosoft Poland Sp. z o.o., które od ponad 30 lat specjalizuje się w tworzeniu oprogramowania dla rolnictwa, a także w obsłudze ferm i hodowli.

Innowacyjny sposób zarządzania – oprogramowania komputerowe

Nowoczesne rolnictwo odbiega więc od wyobrażeń, ukształtowanych na podstawie obrazów ze starych polskich filmów. Hodowcy zdają sobie bowiem sprawę, że sposób zarządzania trzodą chlewną oraz ogólny dobrostan zwierząt, stanowi ich wizytówkę. Gospodarstwa – a w szczególności te duże – są  w większości przypadków zadbane, czyste, wyposażone w nowoczesne sprzęty i korzystające z innowacyjnych rozwiązań. Warto zaznaczyć, że proces zmian w rolnictwie rozpoczął się już podczas rewolucji przemysłowej – wówczas zaczęto pracę ludzką zastępować różnego rodzaju maszynami. Obecnie jednak postawiony został kolejny krok – rolnicy coraz chętniej korzystają z cyfrowych rozwiązań w hodowli trzody chlewnej np. z oprogramowań komputerowych.

Jaki program wybrać?

Jednym z najnowocześniejszych programów, przeznaczonych dla producentów trzody chlewnej jest system PigVision Został on stworzony z myślą o innowacyjnych hodowlach, w których każdy aspekt jest dokładnie zaplanowany – począwszy od sposobu żywienia zwierząt, a skończywszy na kwestiach finansowych. Warto zaznaczyć, że dzięki korzystaniu z programu możliwe jest także:

  • przegląd, dobór do kojarzeń i selekcja zwierząt,
  • sporządzanie różnego rodzaju analiz: produkcyjnych, finansowych i zdrowotnych,
  • integrowanie programu z urządzeniami mobilnymi, a także ze stacjami żywienia loch, komputerami paszowymi czy też z zakładami mięsnymi,
  • planowanie i dokonywanie różnego rodzaju symulacji.
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz