Artykuł sponsorowany

Inlay i onlay. Nowoczesna alternatywa dla plomby

Inlay i onlay. Nowoczesna alternatywa dla plomby

Obecnie stomatolodzy mają do dyspozycji coraz to nowocześniejsze zaplecze technologiczne oraz coraz miej inwazyjne metody leczenia. Wypełnienia inlay i onlay stanowią tego doskonały przykład. Wypełnienia te to współczesna alternatywa dla tradycyjnych plomb.  Z naszego artykułu dowiesz się, na czym dokładnie polega to rozwiązanie i kiedy warto je zastosować.

Technologia CAD/CAM

Nim przejdziemy do opisu wypełnień inlay o onlay, nieco uwagi poświęcimy technologii, w której są one tworzone. Co kryje się pod pojęciem technologia CAD/CAM?

Jak tłumaczy nasz rozmówca specjalista z Kliniki Stomatologicznej Unimedex w Szczecinie: Skrót CAD pochodzi od sformułowania w języku angielskim, które brzmi Computer Aided Design, a oznacza komputerowe wspomagane projektowanie. Skrót CAM zaś powstał od zwrotu Computer Aided Manufacturing, czyli komputerowo wspomaganej realizacji projektu. Technologia CAD/CAM wykorzystywana jest obecnie w nowoczesnych gabinetach stomatologicznych i z powodzeniem zastępuje dotychczasowe metody, które są mniej precyzyjne, choć wymagają większego nakładu pracy. Technologia ta jest stosowana zarówno przy tworzeniu wypełnień inlay i onlay, jak i przy bardziej skomplikowanych pracach protetycznych.

Na czym polegają wypełnienia inlay i onlay?

Wypełnienia inlay i onlay przygotowywane są przy użyciu systemu CAD/CAM z najwyższej jakości materiałów ceramicznych. Proces ich tworzenia zaś najczęściej odbywa się w trakcie jednej wizyty na podstawie projektu, powstałego w oparciu o skan oczyszczonego wcześniej z pokładów próchnicy zęba.

Gotowe uzupełnienia inlay i onlay są następnie mocowane do korony zęba przy pomocy cementów adhezyjnych, które zapewniają szczelność, są odporne na wypłukiwanie oraz – co istotne – minimalizują ryzyko ponownego powstania próchnicy w danym zębie.

Wypełnienie inlay, jako uzupełnienie dla ubytków korony zęba, w niezwykle precyzyjny sposób odwzorowuje kształt zęba naturalnego. Wypełnienie onlay zaś służy do pokrycia części guzków zęba i może stanowić alternatywę dla jego korony.

Kiedy warto zastosować takie rozwiązanie?

Wypełnienia inlay i onlay zazwyczaj stosowane są w przypadkach rozległych ubytków w zębach bocznych – przedtrzonowych oraz trzonowych, szczególnie zaś tych, które poddawane wcześniej były leczeniu kanałowemu. W takich przypadkach istnieje bowiem duże ryzyko, że założenie zwykłych wypełnień nie będzie wystarczające.

Zalety wypełnień inlay i onlay

Wypełnienia inlay i onlay posiadają wiele zalet. Są one bardzo estetyczne i wyróżniają się dużą wytrzymałością oraz odpornością na ścieranie. Ponadto, jak już wyżej wspominaliśmy, charakteryzuje je precyzja i szybkość wykonania.

Nowoczesne wypełnienia typu inlay i onlay, wykonane przy zastosowaniu technologii CAD/CAM są także niemal niezauważalne. Można je idealnie dopasować do naszego naturalnego zęba. A tyczy się to zarówno jego koloru i kształtu, jak i anatomicznej struktury.

Ogromną zaletą tych ceramicznych wypełnień jest również ich antyalergiczny charakter.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz