Materiał Partnera

Informatyka dla dzieci - dlaczego warto?

Informatyka dla dzieci - dlaczego warto?

Informatyka to jedna z najbardziej dochodowych branż. Nic nie wskazuje na to, żeby miało się to zmienić przez następne lata. Wręcz przeciwnie – wymagający uwagi, cierpliwości i ciągłego doszkalania się zawód wbrew pozorom nie jest dostępny dla wszystkich, dzięki czemu podaż pracowników tak szybko nie dogoni popytu. To tylko jeden z wielu powodów, dla których warto zapisać dzieci na ponadprogramowe lekcje informatyki. Jakie jeszcze korzyści to przyniesie?

Rozwój informatyki

Cyfryzacja zatacza coraz szersze kręgi w życiu codziennym. To nie tylko ciągły dostęp do Internetu czy wszechobecne smartfony. Automatyzacja produkcji, autonomiczne samochody, inteligentne sprzęty, które łączą wiele funkcji i dostosowują się do potrzeb użytkowników, możliwość załatwiania spraw urzędowych przez Internet... Brak kompetencji cyfrowych jest dziś wręcz wykluczający ze społeczeństwa.

Wszystkie te przedmioty i usługi ktoś musiał zaprogramować, a programy stworzyć. Firmy informatyczne wyrastają w Polsce jak grzyby po deszczu. To nie tylko międzynarodowe koncerny, ale też małe start-upy, których założyciele od zera w krótkim czasie projektują warte setki tysięcy złotych aplikacje. Wciąż brakuje rąk do pracy i otwartych, kompetentnych głów, które zaspokoją potrzeby rynku. Ekonomiści przewidują że ten będzie rósł jeszcze przez kolejne ćwierć wieku – albo i dłużej. Warto więc już dziś przygotować swoje dzieci na ten pełen wyzwań, cyfrowy świat, np. posyłając je do Informatyczno-Językowej Prywatnej Szkoły Podstawowej z Oddziałami Dwujęzycznymi w Białymstoku. Jakie jeszcze korzyści niesie informatyka dla dzieci?

Chłonny umysł

Nie od dziś wiadomo, że dzieci mają chłonne, otwarte na zdobywanie wiedzy umysły. Uczą się zdecydowanie szybciej, niż dorośli i przychodzi im to łatwiej. W dodatku nauka programowania może być swobodnie połączona z zabawą! Informatyka dla dzieci to wykorzystanie ich potencjału, gdy ten osiąga najwyższy poziom.

Rozwój kreatywności

Chociaż stereotypowo informatycy nie kojarzą się z artystami, bardzo im do nich blisko. Praca programisty wymaga niezwykłej kreatywności. Szczególnie, gdy pojawiają się niespodziewane błędy, do których trzeba znaleźć nietypowe rozwiązanie. Tego uczy informatyka dla dzieci – już na poziomie szkoły podstawowej.

Nauka logiki

Nie da się ukryć, że informatyka to przedmiot ścisły – jak matematyka czy fizyka. Jest zarazem abstrakcyjny i twórczy, jak i poukładany i wymagający logicznego myślenia. Tego dzieci naturalnie uczą się dość późno – zajęcia z programowania z pewnością znacznie przyspieszą ten proces!

Cierpliwość i samozaparcie

Programowanie to nie branża dla osób, którym brak cierpliwości, samozaparcia. Aby znaleźć błąd, trzeba umieć się skupić. Szkoła informatyczno-podstawowa kładzie duży nacisk na kształcenie tych umiejętności.

Nawet, jeśli dziecko za 10 czy 15 lat nie podejmie pracy w branży informatycznej, wszystkie nabyte podczas zajęć cechy miękkie przydadzą się w dziesiątkach innych zawodów!

Opracowanie:
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz