Materiał Partnera

Indywidualny czy gotowy projekt domu – który wybrać?

Indywidualny czy gotowy projekt domu – który wybrać?

Wybudowanie swojego wymarzonego domu to niełatwe zadanie. Pojawia się wiele kwestii do przemyślenia, zaczynając od wyboru działki. Każdy, nawet najmniejszy element budowy domu należy dobrze przemyśleć, by dom spełnił wszelkie oczekiwania inwestora. Jedną z ważniejszych decyzji będzie wybór projektu – on w głównej mierze odpowiada za oczekiwania przyszłych mieszkańców.

Projekt domu obejmuje wiele zagadnień jak na przykład układ pomieszczeń, sposób ogrzewania domu, funkcjonalność i estetyka domostwa. Do wyboru mamy gotowe projekty, lub skorzystanie z usług biura projektowego, które przygotuje projekt zgodny z oczekiwaniami.

Gotowy projekt domu

Dostępnych jest wiele takich projektów, jednak decydując się na to rozwiązanie trzeba uważać. Gotowe projekty ukazywane są w otoczeniu innym, niż nasz przyszły dom w związku z czym możemy nie zauważyć, że pewne rozwiązania nie sprawdzą się w naszym przypadku. Gotowy projekt może być pułapką – piękne wizualizacje sprawią, że nie zauważysz, że dom nie spełnia wszystkich Twoich oczekiwań. Należy dobrze przemyśleć czego wymagamy od naszego domu, a dopiero potem można się zastanawiać jaki projekt wybrać – gotowy czy indywidualny.

Zalety indywidualnego projektu domu

Przede wszystkim należy zaznaczyć, że indywidualny projekt domu w niektórych przypadkach jest konieczny – na przykład gdy mamy do czynienia z niestandardową działką. Projekt indywidualny zapewnia zgodność ze wszelkimi wymaganiami budowy. Dzięki współpracy z architektem można zniwelować wady działki. Ponadto dom będzie od początku do końca zaprojektowany zgodnie z wymaganiami i oczekiwaniami inwestora. Nie musi on rezygnować z jakiegoś elementu na rzecz drugiego, czy z danej funkcjonalności na rzecz innej. Wszystko, co zapragnie mieć inwestor, będzie mogło zostać zaprojektowane.

Dla niektórych inwestorów nie bez znaczenia jest fakt, że dom będzie unikatowy – nie taki sam, jak szereg innych domów w okolicy. Indywidualny projekt zapewnia pełną kontrolę nad budową domu – zarówno styl, wygląd i bryła domu, jak i dobór materiałów zależy od inwestora. Oczywiście współpraca z dobrym architektem polega również na tym, by zaprezentować inwestorowi optymalne rozwiązania, jednak ostateczna decyzja zawsze należy do niego.

Inwestycja w indywidualny projekt pozwala uzyskać niskie koszty eksploatacji domu – profesjonalne biuro architektoniczne, jak na przykład Euro-Projekt, zaproponuje takie rozwiązania, by koszty ogrzewania, prądu itp., były jak najniższe.

Opracowanie:
Białystok, Włościańska 18
tel. 85 653 85 33
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz