Artykuł sponsorowany

Indeks glikemiczny i jego rola w diecie odchudzającej

Indeks glikemiczny i jego rola w diecie odchudzającej

Komponując dietę odchudzającą dużą rolę przykłada się do ilości makroskładników. Licząc białka, węglowodany i tłuszcze w poszczególnych produktach warto pamiętać także o ich indeksie glikemicznym. Co kryje się pod tym tajemniczym pojęciem? Dlaczego jest ważnym czynnikiem w planowaniu posiłków? Jak jego poziom w potrawach wpływa na nasze odchudzanie? Odpowiedzi na ten pytania znajdziecie w poniższym artykule.

Definicja indeksu glikemicznego

Aby zrozumieć „zasadę działania” oraz jego wpływ na naszą dietę trzeba najpierw poznać definicję indeksu glikemicznego. W dużym skrócie współczynnik ten określa jak szybko po zjedzeniu danego produktu wzrasta poziom glukozy we krwi. Wartość indeksu glikemicznego ustalana jest w oparciu o szybkość wzrostu poziomu cukru w momencie spożycia czystej glukozy. Indeks glikemiczny glukozy wynosi zatem 100. Im niższa wartość indeksu, tym wolniejszy skok poziomu cukru we krwi.

Jak „działa” na nas indeks glikemiczny

Spożywając produkty o wysokim indeksie glikemicznym powodujemy nagły wyrzut insuliny do krwi. Ma ona za zadanie obniżyć poziom cukru we krwi transportując go do komórek. Zbyt wysoki poziom cukru powoduje, że komórki naszego ciała nie są w stanie go spożytkować i część jest zamieniana w glikogen, a następnie odkładana w postaci tkanki tłuszczowej. Dodatkowo, następujący zaraz po tym, szybki spadek poziomu cukru we krwi sprawia, że organizm zaczyna odczuwać jego niedobór co wyraża głodem. I tak cały cykl powtarza się.

Odwrotnie dzieje się w przypadku spożywania pokarmów o niskim indeksie glikemicznym. Poziom cukru wzrasta powoli i równomiernie, dzięki czemu komórki nie mają problemu z jego wykorzystaniem na „bieżące potrzeby”. Nie ma zatem konieczności odkładania jego nadmiaru w postaci tkanki tłuszczowej. Powolny wzrost i spadek poziomu cukru nie wywołuje także nagłego uczucia głodu. Ale to nie wszystko! Miarowy spadek poziomu cukru wywołuje obniżenie  poziomu insuliny, dzięki czemu zaczyna działać glukagon czyli hormon stymulujący spalanie tkanki tłuszczowej.

Liczmy kalorie i indeks glikemiczny

Okazuje się zatem, że dieta odchudzająca powinna opierać się nie tylko na ustaleniu odpowiedniej liczby kalorii, ale także na wyborze produktów z niskim poziomem glikemicznym.

„Indeks glikemiczny jest ważnym wskaźnikiem, który bierzemy pod uwagę komponując posiłki dla naszych Klientów” – przekonuje Joanna Broniarczyk zajmująca się cateringiem dietetycznym w firmie Zdrowie na Widelcu.

Proste? Nie do końca. Otóż indeks glikemiczny nie jest wartością stałą. Obróbka termiczna (gotowanie, smażenie, pieczenie) poszczególnych produktów powoduje jego wzrost. Dlatego tak ważne jest, aby dieta odchudzająca nie opierała się wyłącznie na liczeniu kalorii lub wybieraniu tylko produktów o niskim indeksie glikemicznym. Najlepszy efekt przyniesie połączenie tych dwóch metod, które wzajemnie się uzupełniają.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz