Ile można zarobić na złomowaniu samochodu?
Po wielu latach użytkowania auto może już nie nadawać się do dalszej eksploatacji. W sytuacji gdy jego techniczny uniemożliwia dalsze użytkowania, lub gdy pojazd może powodować zagrożenie na drodze, należy oddać samochód na złom. Ile można zarobić na złomowaniu samochodu? Czym kierować się przy wyborze firmy świadczącej usługi w tym zakresie? Odpowiedzi na wszystkie te pytania znajdziesz w kolejnych akapitach.
W jakich przypadkach warto oddać auto na złom?
Złomowanie auta polega na tym, że samochód jest rozbierany na części wtórne, które następnie podlegają recyclingowi. Na złom oddaje się przede wszystkim pojazdy, których stan techniczny uniemożliwia dalszą eksploatację.
Można to uczynić także w przypadku, gdy:
- samochód uległ poważnej usterce, której usunięcie wymagałoby poniesienia kosztów przewyższających wartość auta
- auto uległo poważnemu wypadkowi i jest niesprawne
- właścicielowi pojazdu trudno byłoby sprzedać samochód
- mija termin ważności OC/AC, a kierowca nie jest w stanie pokryć kosztów jego przedłużenia
Ile można zarobić na złomowaniu auta?
Złomowanie aut w ostatnim czasie stało się przedsięwzięciem opłacalnym. Ceny uzależnione są od typu samochodu. Na ogół jednak wynoszą one: 0,3 – 0,4 zł za 1 kg złomu w przypadku aut osobowych i 0,4 – 0,6 zł za 1 kg złomu dla samochodów ciężarowych, dostawczych oraz autobusów. W celu ustalenia konkretnej stawki należy skontaktować się z firmą zajmującą się złomowaniem pojazdów. Pracownicy przedsiębiorstwa dokonają wyceny, w oparciu o wywiad z kierowcą oraz przesłane zdjęcia auta. Warto zaznaczyć, że kierowcy oddający samochody na złom nie muszą wnosić żadnych dodatkowych opłat podatkowych.
Jak wybrać firmę złomującą pojazdy?
Oddając auto na złom, najlepiej korzystać z usług przedsiębiorstw, które przyjmują pojazdy różnych marek i dysponują odpowiednim zapleczem technicznym – takim, jak podnośniki hydrauliczne i lawety o różnych wymiarach.
Specjaliści przyjadą we wskazane przez Ciebie miejsce i odbiorą samochód. Sprawnie przeprowadzą wszystkie niezbędne czynności i wydadzą odpowiedni dokument potwierdzający unieważnienie dowodu rejestracyjnego lub tablic rejestracyjnych samochodu – wyjaśnia pracownik firmy Autoholowanie-Autohandel.
Warto pamiętać, że złomowanie pojazdów wymaga bowiem nie tylko specjalistycznej wiedzy i umiejętności, ale także znajomości obowiązującego prawa. Współpraca z niezarejestrowanymi punktami złomowania może mieć negatywne konsekwencje: ich pracownicy nieraz nie przestrzegają norm bezpieczeństwa i prowadzą działalność w sposób szkodliwy dla środowiska naturalnego.
Trzeba też mieć na uwadze, że porzucanie samochodu w miejscach, które nie są do tego przeznaczone – na przykład w lesie, jest nie tylko szkodliwe z punktu widzenia środowiska naturalnego, ale może narazić kierowcę na wysokie kary pieniężne. Obowiązujące prawo zabrania także samodzielnego rozbierania samochodu.