Materiał Partnera

Ile kosztuje pogrzeb? Czy wystarczą pieniądze z zasiłku pogrzebowego?

Ile kosztuje pogrzeb? Czy wystarczą pieniądze z zasiłku pogrzebowego?

Pogrzeb kogoś bliskiego, to nie tylko ogromne, trudne emocje, ale także spory wydatek. Niestety, w tym szczególnym okresie, po śmierci najbliższej nam osoby, musimy pamiętać o tak przyziemnych sprawach, jak pieniądze na zorganizowanie pochówku. Ile kosztuje przeciętny pogrzeb? Co zrobić, jeśli brakuje nam na niego oszczędność? Odpowiedzi znajdziecie w tym artykule.

Od czego zalezą koszty pogrzebu

Na całkowity koszt pochówku wpływa wiele różnych czynników. Przede wszystkim, musimy zdecydować, czy wybieramy tradycyjny pogrzeb, czy pogrzeb z kremacją. Tradycyjna ceremonia jest tańsza, niż kremacja. Różnica jest w tym przypadku znacząca – wynosi kilkaset złotych. Dość kosztowny jest już sam odbiór i przewóz zwłok. W zależności od tego, jaka jest odległość między zakładem pogrzebowym, a miejscem śmierci zmarłego, którego chcemy pokazać, koszty te wynoszą od 300 do 500 zł. Sprawa komplikuje się, jeśli osoba zmarła za granicą – taka sytuacja wymaga od nas nie tylko załatwienia wielu ważnych formalności, ale także sprawia, że koszty organizacji pogrzebu są zwielokrotnione. Na koszty powinniśmy też zwrócić uwagę wybierając trumnę lub urnę  oraz decydując się na konkretną oprawę pogrzebu. Zwykle pogrzeb z pochówkiem to koszt do 2500 zł. Pogrzeb z kremacją kosztuje nieco więcej – do 3000 zł. Pamiętajmy też, że pogrzebom najczęściej towarzyszy stypa – to również duży wydatek, zwłaszcza, jeśli na ceremonię pogrzebową przybywa wielu krewnych i znajomych zmarłego. Zakłady pogrzebowe takie jak Anubis. Usługi pogrzebowe, zdając sobie sprawę z dużego obciążenia finansowego, jakim jest pogrzeb, organizują tak zwane pogrzeby bezgotówkowe. Wpłatę pieniędzy dla zakładu możemy zrealizować dopiero po otrzymaniu pieniędzy z zasiłku pogrzebowego.

Zasiłek pogrzebowy

Bardzo ważnym źródłem finansowania pochówku, jest zasiłek pogrzebowy – niestety, naj jego wypłatę trzeba trochę poczekać. O zasiłek może wystąpić rodzina zmarłego, a w niektórych przypadkach wypłaca się go jego pracodawcy, gminie, lub domu opieki społecznej. Zasiłek przysługuje nam, jeśli zmarła osoba miała prawa do renty lub emerytury, lub jeśli my sami pobieramy emeryturę, a zmarł ktoś z naszej bliskiej rodziny. Ponadto, pieniądze zostaną nam wypłacone, jeśli zmarły miał ubezpieczenie, albo był członkiem naszej rodziny. Zasiłek jest jednorazowym świadczeniem, które ma pokryć koszty organizacji pogrzebu. Aktualnie taki zasiłek to 4 000 zł. Warto wiedzieć, że zasiłek przysługuje także wdowie lub wdowcowi, który żył w separacji ze zmarłym małżonkiem.

Opracowanie:
Wrocław, Szpacza 32-34
tel. 723 030 303
Oceń artykuł (2)
2.5
Komentarze
Dodaj komentarz