Artykuł sponsorowany

Iglaki. Do ich przycinania wybieraj najlepsze narzędzia ogrodnicze

Iglaki. Do ich przycinania wybieraj najlepsze narzędzia ogrodnicze

Gęste, pachnące i wiecznie zielone są wspaniałą ozdobą naszych posesji. Większość z nich nie wymaga intensywnej pielęgnacji i jest odporna na mróz. Iglaki w środowisku naturalnym mogą  osiągać wspaniałe wymiary. Aby zawsze zdrowo i ładnie się prezentowały, należy je właściwie przycinać.

Różne okazy

Istnieje wiele najróżniejszych odmian iglaków, możesz wybrać te, które najbardziej Ci się podobają. To nie tylko wysoko rosnące choinki czy sosny, popularnie sadzi się także wiele odmian karłowatych, które możemy umieścić na skalniaku czy wysadzić do skrzynek balkonowych. Młodziutkie iglaki mają niewielkie rozmiary, a po 10-15 latach wciąż nie przekroczą 2 metrów wysokości. Najpopularniejsze z nich to jałowce, cyprysiki, modrzewie, żywotniki i świerki.

Przycinać możemy praktycznie każdą roślinę iglastą, trzeba tylko dowiedzieć się, w jaki sposób. Nieumiejętne przycięcie w złym czasie może przynieść dużo szkody.

Najlepszym okresem na przycinanie jest wiosna, przede wszystkim kwiecień i maj. Używamy naostrzonych, dobrych narzędzi, oczyszczonych płynem dezynfekującym. Jest to szczególnie ważne, jeśli przycinasz roślinę z objawami jakiejś choroby. Dzięki dezynfekcji nie przeniesiesz choroby na drugi krzew czy drzewo. Wycinamy wszystkie uszkodzone  mrozem pędy i przycinamy gałęzie, by je ładnie formować. Trzeba regularnie przycinać iglaki, w przypadku żywopłotów i form specjalnych (kul, piramid itp.) kilka razy do roku.

Przycinanie żywopłotu z iglaków

Żywopłot z iglaków przycina się na wiosnę, przed rozpoczęciem wegetacji albo w sierpniu, po zakończeniu wzrostu. Już w roku sadzenia dokonuje się pierwszego przycięcia. Po posadzeniu wyrównuje się  żywopłot, w następnych latach przycinasz od 20-30% długości przyrostów rocznych. Młode rośliny przycina się dwa razy – wiosną oraz późnym latem, starsze tnie się raz – na początku września. Nie wolno dokonywać tych zabiegów na żywopłocie późną jesienią, miejsca po wycince muszą mieć czas, by się zabliźnić. Gatunki egzotyczne i dobrze znane choinki znakomicie znoszą przycinanie. Jodły tych operacji nie wymagają, usuwamy jedynie pędy chore, przemarznięte lub suche.

W drzewach iglastych przycinamy wierzchołek lub usuwamy jeden z  nich. Iglaki zazwyczaj mają jedną oś główną, rzadko tworzą dwa pędy wierzchołkowe, należy w takim wypadku wyciąć słabszy pęd wierzchołkowy. Po jego przycięciu zajmujemy się również przycinką  bocznych gałęzi, tak by drzewo zwężało się ku górze. W kolejnych latach również regularnie przycinamy boczne gałęzie, wtedy osiągnie ono idealny wygląd.

Agro-Ogród. Sprzedaż i serwis urządzeń ogrodniczych to firma, gdzie możesz kupić lub wypożyczyć fachowy sprzęt do różnych prac ogrodniczych. Tu zaopatrzysz się w dobrą kosiarkę i pilarkę. Pracownicy firmy udzielą Ci także wszelkich potrzebnych porad. Zapraszamy!

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz