Artykuł sponsorowany

Identyfikacja i zwalczanie pluskwy domowej – jak zrobić to skutecznie?

Identyfikacja i zwalczanie pluskwy domowej – jak zrobić to skutecznie?

Pluskwy to małe brązowawe owady o twardym pancerzyku żywiące się krwią ludzi. Dorosłe pluskwy mają płaskie ciała wielkości nasionka jabłka, które puchną po karmieniu i przybierają czerwonawy kolor. Pluskwy nie latają, ale mogą szybko przemieszczać się po podłogach, ścianach i sufitach. Samice pluskiew przez całe życie składają setki jaj, z których każde jest wielkości drobinki kurzu. Niedojrzałe pluskwy, zwane nimfami, zrzucają skórę pięć razy, zanim osiągną dojrzałość. W sprzyjających warunkach owady mogą rozwinąć się w pełni w ciągu zaledwie miesiąca i „produkować” trzy lub więcej pokoleń rocznie.

Gdzie chowają się pluskwy?

Pluskwy mogą dostać się do domu w bagażu, odzieży, używanych łóżkach, kanapach oraz innych przedmiotach. Ich spłaszczone ciała pozwalają zmieścić się w niewielkich i bardzo wąskich przestrzeniach. Pluskwy nie mają gniazd, ale żyją w grupach. Można je spotkać w załamaniach materacy, ramach łóżek, wezgłowiach, listwach przypodłogowych, ramach obrazów oraz gniazkach elektrycznych – wszędzie tam, gdzie mają łatwy dostęp do ludzi. Z biegiem czasu mogą jednak rozproszyć się po sypialni, przenosząc się do dowolnej szczeliny lub ukrytego miejsca. Przy dużej populacji rozprzestrzeniają się na pobliskie pokoje i pomieszczenia gospodarcze.

Ponieważ pluskwy żywią się wyłącznie krwią, posiadanie ich w domu nie jest oznaką brudu. Insekty mogą zagnieździć się nawet w sterylnie czystych pomieszczeniach.

Jak rozpoznać ugryzienie pluskwy?

Pluskwy są aktywne przede wszystkim w nocy i gryzą ludzi podczas snu. Żywią się, przebijając skórę, a następnie wracają niezauważone do punktu wyjścia. Większość ugryzień pluskiew jest początkowo bezbolesna, ale później zamienia się w swędzące pręgi. W przeciwieństwie do ugryzień pcheł, które występują głównie w okolicach kostek, ugryzienia pluskiew występują na każdym obszarze skóry odsłoniętym podczas snu.  Ludzie, którzy nie zdają sobie sprawy, że są zarażeni pluskwami, mogą przypisywać swędzenie i pręgi innym przyczynom, takim jak komary. Aby potwierdzić ukąszenia pluskiew, należy zweryfikować kilka rzeczy:

  • czy na pościeli lub poszewkach na poduszki występują plamy krwi?
  • czy na łóżku lub kołdrze widać odchody w postaci czarnych kropek?
  • czy ugryzienia układają się w kształt trójkąta lub tworzą równą linię złożoną z trzech śladów?

Jak pozbyć się pluskiew?

Zdecydowanie najskuteczniejszym sposobem pozbycia się pluskwy domowej jest zatrudnienie fachowca, np. z Ddd Haccp, który przeprowadzi zabieg z wykorzystaniem bezpiecznych i ekologicznych preparatów. Dużą skutecznością odznacza się metoda zamgławiania – aby zabieg był skuteczny musi zostać przeprowadzony kilkakrotnie w określonych odstępach czasu. Samodzielne próby wytępienia pluskiew zazwyczaj nie zdają rezultatu.
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz