Materiał Partnera

Idealny pojazd do transportu kruszywa

Idealny pojazd do transportu kruszywa

W budownictwie kluczową rolę odgrywa drewno, cement oraz kruszywo. Transport kruszywa wymaga zaangażowania specjalistycznego sprzętu, który nazywamy potocznie wywrotką. Okazuje się jednak, że nie każdy tego typu samochód może z powodzeniem służyć za środek transportu kruszywa. W dzisiejszym wpisie omówimy szczegółowo rodzaje pojazdów, które najlepiej wynająć do przewozu tego typu materiału.

Pojazdy samowyładowcze

W teorii każdy pojazd nazywany samowyładowczym może służyć do transportu kruszywa. Mówimy tu o mini wywrotkach zbudowanych na podwoziach samochodów dostawczych, a także o konstrukcjach opartych na ciągnikach siodłowych.

W ruchu miejskim oraz w trakcie dostawy kruszywa na tereny osiedlowe idealnie sprawdzą się pojazdy o dopuszczalnej masie całkowitej (DMS) 3,5-18 ton. Niestety ze względu na masę własną wielu surowców nie będą one w stanie przewieźć zbyt dużej ilości. W większości przypadków waga samego ładunku mieści się w granicach 1-10 ton. Tak więc ciężarówki tej wielkości pełnią swoją funkcję okazjonalnie. Zazwyczaj służą do transportu narzędzi lub nawet mniejszych maszyn. Trzeba przyznać, że doskonale sprawdzą się w lokalizacjach, gdzie wolnej przestrzeni jest jak na lekarstwo.

Pojazdy trzyosiowe

Kolejną grupa pojazdów do przewozu kruszywa są auta o DMC powyżej 18 ton. Są to pojazdy trzyosiowe, które będą w stanie dostarczyć ładunek o masie 13-16 ton. Tego typu auta są dużo częściej wykorzystywane do transportu kruszywa. Niemniej jednak w przypadku, kiedy na budowę trzeba dostarczyć 2-3 takie ładunki, transport może stracić na opłacalności. Szczególnie jeżeli odległość do kamieniołomu lub żwirowni jest znaczna. Niemniej jednak do trzyosiowej wywrotki można podpiąć tzw. tandemową przyczepę samowyładowczą. Tego typu zestawy doskonale sprawdzają się także w trakcie wywozu urobku z placu budowy. Zestaw z przyczepą jest zwrotny, ale jedynie podczas jazdy do przodu. Cofanie połączone ze skręcaniem może być dla kierowcy nie lada wyzwaniem. W tego typu zestawach wysypywanie ładunku może odbywać się jedynie na boki.

Największe auta

Najbardziej popularne pojazdy, które wykorzystuje się do transportu kruszywa to auta czteroosiowe. Pojazdy wykazują się dużą zwrotnością oraz ładownością na poziomie 17-20 ton. Wywrotki tego typu świetnie radzą sobie również w trudniejszym terenie. Wyposażone w 2-4 mosty napędowe dają kierowcy spore pole manewru.  Zwłaszcza, że place budowy to zazwyczaj tereny trudne do pokonania zwykłym samochodem.

Równie dużą popularnością cieszą się ciągniki siodłowe z przyczepami samowyładowczymi. Są one w stanie przewieźć 27-29 ton kruszywa. Dzięki temu znacznie obniżają koszty transportu materiału. Wadą jest rzecz jasna relatywnie niska mobilność i duże gabaryty pojazdów.

Szukając pojazdu do transportu kruszywa warto dokładnie przejrzeć oferty firm przewozowych. Sprawdzeni dostawcy usług, jak P.W. Bakpol, oferują szeroką flotę pojazdów. Dzięki temu można dopasować środek transportu do indywidualnych potrzeb i wymogów budowy.

Opracowanie:
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz